Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowała Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego

6 września 2022

Uczestnicy obrad siedzący za stołami ustawionymi w literę U. Po lewej stronie ustawiono flagi i ściankę z pikselowym żubrem, logo województwa

Obradowała Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego

Dyskutowano m.in. o podlaskiej polityce senioralnej, poprawie bezpieczeństwa starszych osób na drogach oraz Programie współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie odbyło się we wtorek, 6 września, w urzędzie marszałkowskim.

O planach na najbliższą przyszłość opowiedziała Janina Czyżewska, przewodnicząca Rady.

– Chcemy usprawnić naszą pracę poprzez m.in. uczestnictwo w komisjach sejmikowych. Jest to dla nas ważne, bo jako ciało opiniodawczo-doradcze chcemy mieć możliwość reagowania na ważkie dla regionu sprawy i zabierać głos, jako przedstawiciele pokolenia 60 plus – podkreśliła.

Nie tylko integracja

W Podlaskiem mieszka przeszło 1,1 mln seniorów.  Działają oni dosyć prężnie – organizują się, integrują, realizują pomysły. Samych czynnie działających rad zrzeszających osoby starsze jest w tej chwili 15, do tego dochodzi 21 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak podkreśliła Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, problematyczne – jeśli chodzi o opiekę – nadal są jednak zasoby kadrowe, rzeczowe i finansowe.

– Moim marzeniem byłoby prowadzenie ewidencji seniorów w każdej gminie. Z jednej strony wiązałoby się to z dużym nakładem pracy, a z drugiej znacznie ułatwiłoby zapewnienie pomocy osobom, które jej potrzebują – przekonywała dyrektor Rajewska-Nikonowicz.

O bezpieczeństwie

W dalszej części spotkania podsumowano akcję zorganizowaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w Białymstoku i Fundację Polska Pomoc – „Seniorzy – bądź bezpieczny na drodze dla siebie i innych”. Inicjatywa spotkała się z dużym uznaniem.

– Bardzo się cieszę, że wzięli państwo udział w tym przedsięwzięciu tak licznie. Spotkałem się z samymi pozytywnymi głosami po zakończeniu eventu, co oznacza, że takie przedsięwzięcia są zwyczajnie potrzebne – mówił Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD.

Jak zapowiedział, to nie ostatnia tego typu inicjatywa białostockiego ośrodka.

Warto współpracować

Kolejna część posiedzenia dotyczyła Programu współpracy samorządu województwa podlaskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. Postęp prac nad przygotowaniem projektu dokumentu omówiła Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W czasie przewidzianym na tzw. sprawy różne głos zabrała Danuta Karniewicz – sekretarz Rady, która wystąpiła z propozycją złożenia wniosku do Marszałka Województwa Podlaskiego o zabezpieczenie w budżecie na rok 2023 środków na wsparcie Podlaskich Rad Seniorów. Pomoc finansowa miałaby służyć realizacji własnych zadań bieżących gmin, będących inicjatywą poszczególnych rad seniorów. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem, członkowie Rady jednogłośnie podjęli decyzję o złożeniu wniosku.

Spotkanie zakończyła dyskusja podsumowująca podejmowane tematy.

We wtorkowych obradach, poza członkami Rady, uczestniczyli także m.in.: Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracownicy Biura Sejmiku Województwa Podlaskiego – Dawid Trawiński i Urszula Roszkowska oraz Paweł Tokarewicz z WORD Białystok.

W imieniu osób 60 plus

Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego działa od 2017 r. Jej celem jest reprezentowanie środowiska seniorów w Samorządzie Województwa Podlaskiego, działającym na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej. Gremium może liczyć maksymalnie 15 członków, powoływanych spośród przedstawicieli reprezentujących osoby starsze oraz reprezentantów podmiotów zawodowo lub społecznie zajmujących się problematyką senioralną.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Natalia Adamowicz

6 września 2022

Powrót na początek strony