Województwo Podlaskie w koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa
Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa to odpowiedź na plagę towarzyszącą rozwojowi internetu, społeczeństwa informacyjnego. Jej działania skupiają się na edukacji i profilaktyce.
– Rozwój świata pokazuje, że wiele przestępstw dzisiaj odbywa się w internecie, dlatego bezpieczeństwo w tej przestrzeni jest niezwykle ważne. My, jako władze publiczne, mamy obowiązek chronić naszych mieszkańców przed takimi zagrożeniami – mówił Łukasz Prokorym.
Marszałek przypomniał, że zawiązana w kwietniu br. przez wojewodę Jacka Brzozowskiego koalicja, jest multidyscyplinarna – skupia nie tylko samorządy, ale także służby publiczne czy uczelnie.
– Cieszę się, że jako Województwo Podlaskie, do nich dołączamy. Ochrona przed cyberprzestępczością jest obowiązkiem nas wszystkich – podkreślił.
Ważna rola
Co do tego, że Województwo Podlaskie spełni istotną funkcję w szeregach gremium, nie miał wątpliwości także Jacek Piorunek.
– Jesteśmy w koalicji podmiotem niezwykle ważnym, biorąc pod uwagę doświadczenie podlaskiego samorządu. U nas znajduje się odpowiedni departament cyfryzacji, który zajmuje się zapewnieniem cyberbezpieczeńtwa w regionie – informował członek zarządu. – Dysponujemy również środkami europejskimi, które przeznaczamy na e-usługi, gdzie już na wstępie wymagamy od naszych beneficjentów, aby pewne zasady w przestrzeni internetowej były przestrzegane – zaznaczył.
Jak poinformował wojewoda Jacek Brzozowski, statystyki dotyczące cyberprzestępczości na terenie naszego województwa są niepokojące. Przez okres trzech kwartałów br. doszło do 87 oszustw cyfrowych, w wyniku których Podlasianie stracili blisko 5 mln zł. Udało się odzyskać zaledwie 120 tys. zł z tej kwoty.
– To pokazuje, z jak poważnym problemem mamy we współczesnym świecie do czynienia. Wszędzie tam, gdzie możemy edukować w zakresie e-bezpieczeństwa, powinniśmy robić to w jak najszerszej koalicji, która łączy nas w opiece nad tymi, którzy mogą doświadczyć tych negatywnych zjawisk – zaznaczył.
Przede wszystkim profilaktyka
Pełnomocnik wojewody ds. cyfryzacji Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK w Warszawie, dodał z kolei, że potężna skala zagrożeń z roku na rok rośnie. Dlatego tak ważna jest edukacja, w której koalicję ma wspierać urząd marszałkowski.
– Cyberzagrożenia spowodowane są naszą niewiedzą, nieznajomością technik stosowanych przez przestępców. Jeżeli je poznamy, będziemy uczyli społeczeństwo, w jaki sposób bronić się, na czym polega zasada cyberhigieny, jestem przekonany, że spełnimy rolę koalicji – akcentował.
Dotychczas w ramach działań gremium odbyły się trzy konferencje dotyczące bezpieczeństwa w sieci, dedykowane nauczycielom i rodzicom uczniów, samorządowcom, seniorom. W najbliższym czasie przewidziana jest czwarta – dla przedsiębiorców.
Anna Augustynowicz
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Kamil Timoszuk