Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wręczono prezydenckie nagrody „Dla Dobra Wspólnego”

15 listopada 2022

Przyznawana już po raz siódmy nagroda promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. We wtorek, 15 listopada w Pałacu Prezydenckim odbył się finał tegorocznej edycji wydarzenia. Nagrody wręczał prezydent Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Marszałka Artura Kosickiego reprezentowały: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Agata Puchalska i przewodnicząca Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Aneta Narel.

Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Jak podkreślał prezydent Duda, „ta nagroda jest wielowymiarowa, za czynienie czegoś pozytywnego, za umacnianie wartości”.

– To bardzo ważny dla nas, jako Pary Prezydenckiej, element naszej działalności – pokazywanie, że można, że warto, że w ten sposób budowane jest społeczeństwo obywatelskie. Jak bardzo istotna jest ta rola także dla rozwoju naszego kraju, społeczeństwa i dla nas jako narodu – mówił Andrzej Duda.

List do prezydenta Andrzeja Dudy z okazji uroczystości skierował marszałek Artur Kosicki.

– Spośród wielu wartości pozytywnie wpływających na rozwój państw i społeczeństw, szczególnie ważną jest idea działania na rzecz dobra wspólnego. Znaczenie takich postaw i działań podkreślali już swoich epickich dziełach wielcy filozofowie starożytności – Arystoteles i Platon. Cieszę się, że te ponadczasowe wzorce moralne w pełni można odnaleźć w przyznawanej dorocznie przez Pana Prezydenta nagrodzie „Dla Dobra Wspólnego”, która honoruje szczególnie wartościowe przedsięwzięcia społeczne, budujące mocną i trwałą wspólnotę obywatelską naszego państwa – napisał m.in. marszałek (pełna treść listu w załączeniu).  

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach, a laureaci wyłaniani są poprzez rekomendacje członków Kapituły Nagrody. Wyróżnienie ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Laureaci:

Człowiek–lider

Agnieszka i Tomasz Polkowscy – Fundacja „Dziecko i Rodzina”, metodycy, trenerzy szkoleniowi, są rodziną zastępczą; stworzyli przy współpracy z władzami samorządowymi warunki dla niemal setki dzieci z Ukrainy, na co dzień zaangażowani w pomoc rodzinom biologicznym usiłującym odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Instytucja–organizacja

Fundacja Rodzin Górniczych – pomoc materialna dla rodzin górników, w których rodzic pracujący poniósł śmierć lub został inwalidą górniczym. Fundacja pomaga także w przypadku, gdy rodzina górnika żyje w niedostatku lub jest w trudnej sytuacji materialnej, np. są dzieci z niepełnosprawnością.

Dzieło–przedsięwzięcie, projekt

Grupa PARASOL – pomoc Ukrainie w ramach współpracy organizacji pozarządowych, władz publicznych, podmiotów gospodarczych, osób prywatnych, jest oddolną, apolityczną i spontaniczną odpowiedzią podkarpackich organizacji pozarządowych i aktywistów na obecną sytuację w Ukrainie. Niesie wszechstronną pomoc poszkodowanym i potrzebującym uchodźcom oraz organizacjom działającym na ich rzecz. Grupę tworzą m.in. Stowarzyszenie EKOSKOP, Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, Związek Ukraińców w Polsce Oddział Przemyśl, Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Q i wiele innych podmiotów. Grupa współpracuje z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Konwentem Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego.

Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego

Monika Zima–Parjaszewska – ma wielkie zasługi w zakresie likwidacji ubezwłasnowolnienia i wprowadzenia modelu wspieranego podejmowania decyzji. Swój jednostkowy, ludzki „koniec świata” potrafiła zamienić na nowatorskie projekty włączające osoby z niepełnosprawnością intelektualną w życie społeczne. Wychowała się w rodzinie z młodszym bratem Tomkiem, który jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ma córkę Marysię, także osobę z niepełnosprawnością intelektualną.

W uroczystości Parze Prezydenckiej towarzyszyli Kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, doradcy i członkowie Kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.

W gali uczestniczył również Sebastian Jaworowski z Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, który w 2019 r. został laureatem nagrody „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii „Człowiek-lider”.

 


oprac.: Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka 
fot.: Kancelaria Prezydenta RP, UMWP

 

Publikujący: Aneta Kursa

15 listopada 2022

Powrót na początek strony