Wręczono prezydenckie nagrody „Dla Dobra Wspólnego”
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
Jak podkreślał prezydent Duda, „ta nagroda jest wielowymiarowa, za czynienie czegoś pozytywnego, za umacnianie wartości”.
– To bardzo ważny dla nas, jako Pary Prezydenckiej, element naszej działalności – pokazywanie, że można, że warto, że w ten sposób budowane jest społeczeństwo obywatelskie. Jak bardzo istotna jest ta rola także dla rozwoju naszego kraju, społeczeństwa i dla nas jako narodu – mówił Andrzej Duda.
List do prezydenta Andrzeja Dudy z okazji uroczystości skierował marszałek Artur Kosicki.
– Spośród wielu wartości pozytywnie wpływających na rozwój państw i społeczeństw, szczególnie ważną jest idea działania na rzecz dobra wspólnego. Znaczenie takich postaw i działań podkreślali już swoich epickich dziełach wielcy filozofowie starożytności – Arystoteles i Platon. Cieszę się, że te ponadczasowe wzorce moralne w pełni można odnaleźć w przyznawanej dorocznie przez Pana Prezydenta nagrodzie „Dla Dobra Wspólnego”, która honoruje szczególnie wartościowe przedsięwzięcia społeczne, budujące mocną i trwałą wspólnotę obywatelską naszego państwa – napisał m.in. marszałek (pełna treść listu w załączeniu).
Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach, a laureaci wyłaniani są poprzez rekomendacje członków Kapituły Nagrody. Wyróżnienie ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
Laureaci:
Człowiek–lider
Agnieszka i Tomasz Polkowscy – Fundacja „Dziecko i Rodzina”, metodycy, trenerzy szkoleniowi, są rodziną zastępczą; stworzyli przy współpracy z władzami samorządowymi warunki dla niemal setki dzieci z Ukrainy, na co dzień zaangażowani w pomoc rodzinom biologicznym usiłującym odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
Instytucja–organizacja
Fundacja Rodzin Górniczych – pomoc materialna dla rodzin górników, w których rodzic pracujący poniósł śmierć lub został inwalidą górniczym. Fundacja pomaga także w przypadku, gdy rodzina górnika żyje w niedostatku lub jest w trudnej sytuacji materialnej, np. są dzieci z niepełnosprawnością.
Dzieło–przedsięwzięcie, projekt
Grupa PARASOL – pomoc Ukrainie w ramach współpracy organizacji pozarządowych, władz publicznych, podmiotów gospodarczych, osób prywatnych, jest oddolną, apolityczną i spontaniczną odpowiedzią podkarpackich organizacji pozarządowych i aktywistów na obecną sytuację w Ukrainie. Niesie wszechstronną pomoc poszkodowanym i potrzebującym uchodźcom oraz organizacjom działającym na ich rzecz. Grupę tworzą m.in. Stowarzyszenie EKOSKOP, Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, Związek Ukraińców w Polsce Oddział Przemyśl, Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Q i wiele innych podmiotów. Grupa współpracuje z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Konwentem Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego.
Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego
Monika Zima–Parjaszewska – ma wielkie zasługi w zakresie likwidacji ubezwłasnowolnienia i wprowadzenia modelu wspieranego podejmowania decyzji. Swój jednostkowy, ludzki „koniec świata” potrafiła zamienić na nowatorskie projekty włączające osoby z niepełnosprawnością intelektualną w życie społeczne. Wychowała się w rodzinie z młodszym bratem Tomkiem, który jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ma córkę Marysię, także osobę z niepełnosprawnością intelektualną.
W uroczystości Parze Prezydenckiej towarzyszyli Kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, doradcy i członkowie Kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.
W gali uczestniczył również Sebastian Jaworowski z Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, który w 2019 r. został laureatem nagrody „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii „Człowiek-lider”.
oprac.: Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kancelaria Prezydenta RP, UMWP