Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Historia kobiet i mody polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku

6 czerwca 2023

Kilka osób ogląda wystawę

Kobiety i moda polska / Mateusz Duchnowski/UMWP

O pomysłowości i przedsiębiorczości kobiet, o kreatorkach mody XX wieku i dawnych czasopismach modowych rozmawiano we wtorek (6.06) na kampusie UwB w trakcie otwarcia wystawy poświęconej kobietom i modzie polskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Studiów Kobiecych wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego, a uczestniczyła w nim członek zarządu Wiesława Burnos.

Wernisaż poprzedziła prelekcja dotycząca historycznego znaczenia mody i ubioru, jak i ukazania emancypacyjnych zachowań kobiet, które przyczyniły się do rozwoju mody w Polce. Dyskusję poprowadziła m.in. gospodyni spotkania prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, która zaznaczyła, że promowanie proaktywnych postaw w życiu zawodowym kobiet zwiększa odwagę i pewność siebie kobiet współczesnych.
Natomiast Wiesława Burnos zwróciła uwagę, że tego typu inicjatywy mają ogromną wartość pod względem upowszechniania wiedzy o kobietach, o ich działaniach i zasługach, a także ich wpływie na rozwój mody polskiej. 

– Przytoczone tu historie przypomniały mi czasopisma tj. „Kobieta i życie”, czy „Przyjaciółka”, które w tamtych czasach inspirowały wiele kobiet do interesowania się trendami w modzie. W latach siedemdziesiątych przedsiębiorstwo odzieżowe „Moda Polska” było marką samą w sobie. Pamiętam, że w tamtych czasach, w tym właśnie sklepie w Białymstoku, kupiłam tzw. „szetland” (rodzaj swetra przyp. red.) za wartość pensji, jaką zarabiał mój tata – wspominała Wiesława Burnos.

Wystawa przedstawia powojenny rozwój mody w Polsce. Czasopisma promujące krawiectwo, trendy tamtych czasów, historie polskich kreatorek mody, m.in. Jadwigę Grabowską, projektantkę mody, pierwszą dyrektor artystyczną Mody Polskiej, modowej legendy PRL-u, czy Barbarę Hoff twórczynię marki odzieżowej Hoffland, która przekonała Polaków, że niedrogie ubrania też mogą być modne. Grażyna Hase i Kalina Parol to kolejne kobiety w historii mody, które pozostawiły istotny ślad w przemyśle odzieżowym w Polsce.

We wtorkowym wydarzeniu wzięli również udział m.in. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski, dziekani, prorektorzy oraz studenci Uniwersytetu w Białymstoku.

Wystawę można oglądać na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1J, łącznik szklany przy Wydziale Matematyki, I piętro.

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

6 czerwca 2023

Powrót na początek strony