Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Mniej znaczy więcej – Michał Heller szkoli młodych fotografów

11 maja 2024

uczestnicy warsztatów

O tym, czym jest kompozycja, jak kadrować zdjęcia oraz jak wykorzystać prosty program do obróbki w telefonie – to niektóre z tematów na warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Podlaski Instytut Kultury (PIK). W sobotę (11.05) uczestnicy szkolenia zgłębiali zagadnienia fotograficzne, które w praktyce ułatwią robienie zdjęć telefonem. Spotkanie prowadził znakomity fotografik Michał Heller.

Michał Heller podkreślał, że telefon jest tym urządzeniem, które zawsze mamy pod ręką i często wykorzystujemy do obrazowania świata.

 – Telefon umożliwia robienie zdjęć, przy użyciu tylko jednego akcesorium, co w świecie fotografii jest ewenementem. Jeżeli znamy narzędzie i mamy jego świadomość to możemy sprawić, że te wszystkie ograniczenia, które początkowo wydają się tym przysłowiowym „mniej”, mogą dać nam „więcej” – mówił. – Telefon sprawia, że fotografia staje się jeszcze bardziej egalitarna niż była, zanim go wynaleziono. Ale trzeba mieć świadomość, że jest to bardzo ograniczone urządzenie i należ go używać tylko w określonych celach. Aparat nigdy nie będzie konkurował z telefonem, gdyż jest to inne narzędzie, służące do czegoś innego – dodał fotograf.

W trakcie warsztatów uczestnicy zrealizowali trzy zadania zdjęciowe. Jednym z nich było wykonanie zdjęć w kompozycji dynamicznej i statycznej. Dzięki praktyce poznali zasady ułatwiające fotografowanie telefonem. Zadania fotograficzne pozwoliły poznać wiele istotnych zagadnień, dotyczących zasad budowy obrazu fotograficznego oraz podstaw kompozycji i fizjologii widzenia.

Uczestnicy oglądali wykonane przez siebie zdjęcia, poddawali dyskusji, które z nich zostały wykonane poprawnie, zgodnie z zasadami kompozycji obrazu. Ważnym elementem spotkania był również przegląd i poznanie zastosowania powszechnie dostępnych i niedrogich akcesoriów ułatwiających robienie zdjęć telefonem oraz oprogramowania pozwalającego na obróbkę zdjęć z poziomu telefonu.

Uczestniczka warsztatów Katarzyna Treblińska przyznała, że zajęcia były doskonałą okazją do tego, by zastanowić się nad zaletami i wadami aparatu fotograficznego, znajdującego się w „komórce”.

– Telefon to kolejne medium, którego mogę użyć do zapisu obrazu fotograficznego. Częściej chciałabym używać telefonu komórkowego niż tradycyjnego aparatu. Telefon mam pod ręką, a to najlepszy „aparat”, który zawsze mam przy sobie – powiedziała.

Warsztaty powstały w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, który służy przede wszystkim edukacji kulturalnej młodzieży.

Michał Heller – absolwent studiów fotograficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat jest etatowym fotografem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot. Krystian Guzewicz

Publikujący: Monika Pańko

11 maja 2024

Powrót na początek strony