Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Polska młodzież z Litwy z wizytą w Podlaskiem

17 lipca 2023

Poznają atrakcje regionu, zwiedzają zabytki, spotykają się ciekawymi ludźmi, a dzięki temu bliższa staje im się historia kraju ich przodków i język ojczysty. Uczniowie z polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego z Połuknia (Rejon Trocki) na Litwie przyjechali do Podlaskiego na trzydniowy wypoczynek. W poniedziałek, 17 lipca, poznawali Białystok, a w Muzeum Podlaskim spotkali się z marszałkiem Arturem Kosickim i Agnieszką Giełażyn-Sasimowicz, dyrektor białostockiego ośrodka TVP3. To właśnie podlaski samorząd i oddział Telewizji Polskiej zaprosiły dzieci na wycieczkę po regionie.

– Część dzieci z polskich rodzin, mieszkających na co dzień na Litwie, nie zna naszego kraju, naszej kultury i tradycji. I to jest dobra okazja, żeby o nich opowiedzieć i pokazać, co mamy wspaniałego w Podlaskiem – mówił marszałek Kosicki. – Jestem bardzo zadowolony, że projekt doszedł do skutku i dziękuję za pomysł białostockiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

Jak dodał, naszą powinnością jest, by dbać o rodaków mieszkających za granicami kraju, którzy mają ograniczony kontakt z polskim językiem i kulturą. – Ta sytuacja z roku na rok się poprawia, szczególnie na Litwie. Jednak być tu, w kraju, mieć bezpośredni kontakt z językiem ojczystym, dotknąć kultury polskiej… To jest coś wyjątkowego i bardzo ważnego – podkreślił Artur Kosicki.

We wtorek młodzież czekają kolejne atrakcje – warsztaty z Zespołem Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

– Część dzieci występuje w zespole ludowym „Strumyk” działającym przy gimnazjum w Połukniu i wiem od ich opiekunek, że bardzo chcą poznać nasze pieśni i tańce ludowe. To na pewno będzie wspaniała okazja do integracji – stwierdziła Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Najbardziej zainteresowanym, czyli dzieciom, wycieczka bardzo się podoba.

– Mimo upału chętnie zwiedzają, dopytują, chłoną nowe wiadomości. Wiem, że nie mogą się doczekać jutrzejszych warsztatów, bo nie tylko będą się uczyły, ale również wystąpią na scenie – dodała Loreta Mackiewicz, wicedyrektor gimnazjum w Połukniu.

W środę w planach jest jeszcze zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział m.in: Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego oraz Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Barbara Likowska-Matys, Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Małgorzata Sawicka

17 lipca 2023

Powrót na początek strony