Polska młodzież z Litwy z wizytą w Podlaskiem
– Część dzieci z polskich rodzin, mieszkających na co dzień na Litwie, nie zna naszego kraju, naszej kultury i tradycji. I to jest dobra okazja, żeby o nich opowiedzieć i pokazać, co mamy wspaniałego w Podlaskiem – mówił marszałek Kosicki. – Jestem bardzo zadowolony, że projekt doszedł do skutku i dziękuję za pomysł białostockiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.
Jak dodał, naszą powinnością jest, by dbać o rodaków mieszkających za granicami kraju, którzy mają ograniczony kontakt z polskim językiem i kulturą. – Ta sytuacja z roku na rok się poprawia, szczególnie na Litwie. Jednak być tu, w kraju, mieć bezpośredni kontakt z językiem ojczystym, dotknąć kultury polskiej… To jest coś wyjątkowego i bardzo ważnego – podkreślił Artur Kosicki.
We wtorek młodzież czekają kolejne atrakcje – warsztaty z Zespołem Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
– Część dzieci występuje w zespole ludowym „Strumyk” działającym przy gimnazjum w Połukniu i wiem od ich opiekunek, że bardzo chcą poznać nasze pieśni i tańce ludowe. To na pewno będzie wspaniała okazja do integracji – stwierdziła Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Najbardziej zainteresowanym, czyli dzieciom, wycieczka bardzo się podoba.
– Mimo upału chętnie zwiedzają, dopytują, chłoną nowe wiadomości. Wiem, że nie mogą się doczekać jutrzejszych warsztatów, bo nie tylko będą się uczyły, ale również wystąpią na scenie – dodała Loreta Mackiewicz, wicedyrektor gimnazjum w Połukniu.
W środę w planach jest jeszcze zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział m.in: Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego oraz Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.
Barbara Likowska-Matys, Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk