Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 2,5 mln zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna Wieś

28 marca 2024

Marszałek Kosicki, członkowie zarządu Burnos i Malinowski, dyrektor Jabłoński oraz Marcin Sutkowski

Blisko 2,5 mln zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna Wieś

Ta rekordowa kwota wsparcia z budżetu województwa pozwoli na realizację 89 przedsięwzięć w podlaskich gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. W ramach 7. edycji programu powstaną m.in. place zabaw, miejsca rekreacji i zakupione zostanie wyposażenie miejsc użyteczności publicznej. Umowy z przedstawicielami samorządów podpisywali w czwartek, 28 marca, marszałek Artur Kosicki oraz członkowie zarządu województwa Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna Wieś powstał za obecnej kadencji zarządu województwa.

– Pragnę wszystkim podziękować, że korzystacie z tego programu, bo to naprawdę ważna kwestia, że możemy integrować tereny wiejskie, miejsko-wiejskie, że coraz więcej inicjatyw powstaje na tych terenach i są one coraz bardziej innowacyjne. Dziękuję wam, bo bez tej dobrej współpracy samorządu województwa z jednostkami samorządu terytorialnego nie moglibyśmy wspólnie dofinansowywać tych inwestycji – mówił marszałek Artur Kosicki.  

Dodał także, że w następnych latach program będzie utrzymany, a kwota na niego przeznaczona będzie zwiększana.  

Program skierowany jest do samorządów województwa podlaskiego. Inicjatywy dotyczą działań na rzecz rozwoju danej miejscowości. Dofinansowania, które trafią do beneficjentów to 50 proc. całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Maksymalna kwota dotacji to 30 tys. zł. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia wszystkie projekty, które wpłynęły do urzędu marszałkowskiego, zostały rozpatrzone pozytywnie.

– Jako zarząd województwa postanowiliśmy zwiększyć pulę do 2,5 mln zł, aby móc wszystkie wnioski dofinansować. Program cieszy się bardzo dużą popularnością. Jestem przekonany, że wy, jako włodarze danych społeczności lokalnych, najlepiej wiecie, gdzie te pieniądze ulokować i co należy zrobić. Życzę powodzenia w wykonywaniu tych projektów – powiedział Marek Malinowski.

Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałku urzędu marszałkowskiego, zaznaczył, że kwota wsparcia w obecnej edycji programu jest rekordowa. Wspomniał, że niektóre z gmin już po raz kolejny biorą udział w programie i łącznie uzyskały ponad 100 tys. zł dofinansowania. To np. gminy Wasilków, Dobrzyniewo i Perlejewo.  

Dzięki dotacjom powstaną miejsca spotkań mieszkańców, budynki szkoleniowe i siłownie podwórkowe. Jednym z beneficjentów jest gmina Kleszczele, która otrzyma 29 tys. zł na budowę placów zabaw w miejscowościach Repczyce i Saki. Z kolei gmina Drohiczyn uzyska blisko 30 tys. zł na wyposażenie świetlic wiejskich. Taką samą kwotę otrzyma także gmina Lipsk. Pieniądze przeznaczy na odświeżenie i doposażenie zgodnie z ideą Smart Village świetlic w Skiblewie, Kopczanach i Rygałówce.

W ramach poprzednich edycji programu do sołectw województwa podlaskiego trafiło łącznie ponad 5 mln zł. Posłużyły one realizacji ponad 330 inwestycji. Wraz z tegorocznym wsparciem to łącznie ok. 7,5 mln zł i 428 dotowanych inwestycji. Dotacje przeznaczone zostały m.in. na remonty i wyposażenia obiektów oraz miejsc użyteczności publicznej (świetlic i domów kultury, placów zabaw, miejsc wypoczynku i spotkań integracyjnych), inwestycje w OZE, a także na zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych.

W wydarzeniu wzięli udział także Marcin Sutkowski, dyrektor Biura Prawnego oraz Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.

Lista wszystkich przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania znajduje się w załączeniu.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Krystian Guzewicz

28 marca 2024

Powrót na początek strony