Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Mozaika smaków regionalnych, czyli konkurs „Gotuj z klasą” w Sokółce

22 lutego 2023

Wygraną w szkolnych eliminacjach IV edycji konkursu „Gotuj z klasą” okazała się drużyna w skład, której wchodzą: Ola Sadanowicz i Wiktoria Jóźwik. Zespół Szkół Rolniczych im. mjra H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce to kolejna placówka, gdzie uczniowie w środę, 22 lutego rywalizowali między sobą w przygotowaniu smacznych i pięknie skomponowanych dań w oparciu o produkty lokalne. Wśród jurorów kosztujących regionalne smaki była Wiesława Burnos, członek zarządu. Organizatorem konkursu jest Województwo Podlaskie.

Ocenie komisji konkursowej podlegał smak potrawy, sposób prezentacji oraz jej powiązanie z regionem. Dania przygotowane przez uczniów opierały się o produkty z uwzględnieniem Listy Produktów Tradycyjnych oraz o bazę produktów lokalnych, prowadzoną przez Samorząd Województwa Podlaskiego lub oznaczonych informacją „Produkt Polski”.

- Młodzi ludzie poznają w ten sposób swój region. Wyszukują składniki u lokalnych producentów oraz we własnych gospodarstwach rolnych niezbędne do przyrządzenia potraw. Stają się w ten sposób otwarci na smak oraz kreatywność, ponieważ muszą wykazać się pomysłem, żeby danie pięknie komponowało się na talerzu. Uczniowie zdają sobie sprawę z olbrzymiej konkurencji, więc podejmują ogromny wysiłek, aby powstało coś oryginalnego - mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Przygotowane przez uczniów dania oceniali także: Jerzy Białomyzy – wicestarosta powiatu sokólskiego, Dariusz Żołądkowski - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. mjra H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce oraz Jolanta Matczak – lokalny przedsiębiorca. Z kolei nad pracą uczniów czuwali Andrzej Szeremeta oraz Dorota Gudelewska, nauczyciele w sokólskim zespole szkół.

- Ten konkurs wzbogaca wiedzę uczniów o produktach, z których gotują potrawy. Do przygotowanych dań został dodany składnik, który jest chlubą naszego regionu - rokitnik. Jest uprawiany w gminie Szudziałowo w miejscowości Ostrów Północny i eksportowany do różnych zakątków świata. Przyrządziliśmy również potrawy z takich produktów jak m.in. dziczyzna, ser koryciński czy miody różnego rodzaju – podkreślała.

Jak przyznają sami uczniowie kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, konkurs nie tylko służy przyjemnemu urozmaiceniu czasu i rozwijaniu pasji, ale także dostarcza doświadczenia niezbędnego do przyszłej pracy m.in. w sektorze przetwórstwa żywności czy w gastronomii.

- Jeśli chodzi o zdobywanie nowych umiejętności w przyrządzaniu potraw, to bardzo pomaga nam w tym szkoła. Sami po zajęciach lekcyjnych oglądamy także programy kulinarne w telewizji. To wszystko daje nam dużą radość – opowiadały o swoich wrażeniach Aleksandra Sadanowicz i Wiktoria Jóźwik, zwyciężczynie szkolnego etapu konkursu.

Kolejny etap szkolny odbędzie się w czwartek, 23 lutego, w Zespole Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie.

Finał konkursu, na którym zostaną wyłonione trzy zwycięskie zespoły, rozstrzygnie się 24 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Nagrodą główną będzie miesięczny staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy.

Współorganizatorem tegorocznej edycji konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku.

Cezary Rutkowski, Monika Pańko
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

22 lutego 2023

Powrót na początek strony