Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Przyznano dotacje na rozwój pszczelarstwa

27 kwietnia 2023

Rozstrzygnięcie konkursu o łącznej puli 60 tys. zł pochodzących z budżetu województwa pozwoli wesprzeć projekty dziewięciu podlaskich organizacji. To przede wszystkim koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia pszczelarskie. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął w czwartek, 27 kwietnia.

Pieniądze zostaną wykorzystane na przedsięwzięcia związane z rozwojem pszczelarstwa i dostępnością produktów pszczelich: miodu, wosku czy kosmetyków.

– Pszczelarstwo jest rzemiosłem nie tylko pięknym i szlachetnym, ale bardzo potrzebnym. Mamy w Podlaskiem znakomite warunki dla jego rozwoju, a samorząd województwa wspiera wszelką działalność, która je promuje i uświadamia społeczeństwu, jakie korzyści przynosi człowiekowi – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. – Warto też przypominać, że pszczoły pełnią kluczową rolę w przyrodzie: bez tych drobnych, pracowitych owadów rolnictwo wpadłoby w bardzo głęboki kryzys.

Dotacje przyznano w ramach otwartego konkursu ofert. Ponad 9,3 tys. zł dostał Podlaski Związek Pszczelarzy. Projekt będzie dotyczyć promocji naturalnych i zdrowotnych aspektów produktów pszczelich m.in. podczas Obchodów Dnia Jedności Rolniczej.

Niewiele więcej (9,4 tys. zł) dostanie Stowarzyszenie Pszczelarzy z Sejn i Puńska. Dzięki temu m.in.: zostanie zakupiona nowoczesna maszyna do wytapiania wosku pszczelego, powstanie film edukacyjny pt. „Co to jest pierzga?”.

Z dotacji skorzysta także Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, które przygotuje warsztaty wytwarzania kosmetyków i świec z produktów pszczelich. Organizacja na ten cel otrzymała prawie 5,5 tys. zł.
Dzięki przedsięwzięciu  uczestnicy zyskają wiedzę na temat pszczelarstwa, rozwiną umiejętności w zakresie samodzielnego przygotowania kosmetyków i świec z naturalnego wosku. Dofinansowanie pozwoli także na nagranie reportażu promującego pszczelarstwo.

Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich - Gremzdy ze Smolanego Dębu (dotacja ponad 3,5 tys. zł) zorganizuje kulinarne spotkanie dla dwudziestu osób, na którym odbędzie się przyrządzenie i degustacja potraw na bazie miodu, grillowane mięso w różnych marynatach z miodu. Część potraw będzie przygotowana na podstawie zebranych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma własnoręcznie zrobioną świece z wosku pszczelego.   

Do konkursu wpłynęło 12 ofert, spośród których rekomendację komisji konkursowych otrzymało dziewięć. Pełna lista beneficjentów w załączeniu.

Rodzaj zadań publicznych objętych otwartym konkursem ofert wynika z przyjętego przez Sejmik Województwa Podlaskiego „Programu współpracy Samorządu Województwa Podlaskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2023 roku”.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Aneta Kursa

27 kwietnia 2023

Powrót na początek strony