Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie z producentami produktów lokalnych – „Marketing i Promocja Produktu Lokalnego”

29 listopada 2023

Spotkanie z producentami produktów lokalnych – „Marketing i Promocja Produktu Lokalnego” / Kamil Timoszuk/UMWP

Jego celem było poszerzenie wiedzy producentów w zakresie skutecznej reklamy własnych produktów i zwiększenia ich rozpoznawalności w mediach społecznościowych. Spotkanie, które odbyło się w środę, 29 listopada w Białymstoku, było pierwszym z cyklu działań wspierających lokalnych wytwórców przygotowanych na przedświąteczny okres przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego, działające w ramach urzędu marszałkowskiego. W wydarzeniu wzięła udział Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, sekretarz województwa.

– Spotkanie to jest nie tylko szkoleniem, ale również okazją do dyskusji i opracowania inicjatyw mających na celu wasze współdziałanie i promocję waszych produktów – mówiła Mirosława Jaroszewicz-Łojewska.

Wskazała również na działania samorządu, które pomagają rozpowszechniać wiedzę o podlaskich wyrobach. Wspomniała m.in. o nadchodzącym Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Tradycyjny stół wigilijny”, w ramach którego lokalni restauratorzy pokażą swoje kulinarne umiejętności, wykorzystując przy tym regionalne produkty.

Zbliżające się Boże Narodzenie jest też doskonałą okazją dla każdego do głębszego zapoznania się z ofertą lokalnych wytwórców i Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego. Wigilijny stół urozmaicony o regionalne produkty to ukłon w stronę podlaskiej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Z pewnością będą też dobrym wyborem na świąteczny prezent.

Jak dodał Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w urzędzie marszałkowskim, szkolenie jest wsparciem dla producentów, by skutecznie promowali swoje produkty, bo „marketing to przede wszystkim sposób na znalezienie i podkreślenie ich unikalnego charakteru”.

W trakcie konferencji jej goście uczestniczyli w dwóch wykładach. Pierwszy pt. „Nowe trendy w promocji produktu lokalnego” prowadzony był przez Krzysztofa Zielińskiego, historyka sztuki, regionalistę, dziennikarza i autora książek w tym artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. W jego trakcie przedstawił m.in. skąd bierze się popularność produktu lokalnego, czym jest, jak go widzą mieszkańcy regionu i inne narody.

Z kolei prowadzony przez Filipa Sokołowskiego wykład „Social Media Marketing” nastawiony był przede wszystkim na wiedzę specjalistyczną o działaniu mechanizmów reklamowych w mediach społecznościowych.

Jeden z uczestników szkolenia, Dominik Muczyński, który prowadzi pasiekę, produkuje miód i inne produkty pszczele, podkreślał potrzebę organizacji takich przedsięwzięć.

– Współczesny rynek wygląda tak, że sprzedaż przechodzi do internetu. Oczywiście stacjonarnie się nadal sprzedaje, ale nie jest to już ten sam poziom, co kiedyś. Dotychczas pozyskiwaliśmy klientów głównie przez polecenia osób, które od nas coś już kupiły. Sami od pięciu lat prowadzimy sklep internetowy, mamy też stronę na Facebooku, ale jak na razie nie odnieśliśmy tam żadnego sukcesu. Mam nadzieję, że po tym kursie się to zmieni – powiedział.

Organizatorem spotkania było Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego działające w ramach urzędu marszałkowskiego.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Dawid Korpacz

29 listopada 2023

Powrót na początek strony