Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

103. rocznica Bitwy Niemeńskiej

18 września 2023

103. rocznica Bitwy Niemeńskiej / UMWP

Między 20 a 26 września 1920 roku nad Niemnem miała miejsce bitwa, która przypieczętowała zwycięstwo Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej. W tym roku mijają 103 lata od tego wydarzenia. W niedzielę, 17 września hołd polskim żołnierzom poległym w tej bitwie oddali mieszkańcy Sokółki. W uroczystości wzięła udział członek zarządu Wiesława Burnos.

Za najważniejszą operację wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. uznaje się Bitwę Warszawską, jednak to właśnie nad Niemnem ostatecznie rozgromiona została Armia Czerwona. Dzięki temu polscy żołnierze uniemożliwili przegrupowanie się oddziałom bolszewickim i ostatecznie zagwarantowali Polsce zwycięstwo.

– Wojna ta była wyrazem niezłomnej determinacji, odwagi i patriotyzmu naszych przodków. Nasze dziedzictwo jest pełne przykładów bohaterstwa i poświęcenia, które wciąż inspiruje nas do działania – mówiła Wiesława Burnos. – Chcemy, aby Podlaskie było symbolem jedności i współpracy, a nasze osiągnięcia były dumą dla naszych przodków. Dziś w tej szczególnej rocznicy, przypominamy sobie, jak wiele możemy osiągnąć, działając razem – dodała.

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Sokółce, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobach żołnierzy poległych w wojnie 1920 ROKU. Następnie odbyła się msza w intencji ojczyzny, odprawiona przez ks. Jarosława Ciuchnę. W trakcie obchodów złożono też kwiaty przy Pomniku Zesłańców Sybiru.

W trakcie uroczystości można było usłyszeć występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki. Obchodom towarzyszyły też dwie imprezy: X Sztafeta Niepodległości (15-17.09) i Zawody strzeleckie o puchar burmistrza Sokółki (20.09).

W wydarzeniu udział wzięli podlascy parlamentarzyści i samorządowcy - m.in. wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, radny wojewódzki Romuald Łanczkowski, starosta sokólski Piotr Rećko.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa

Publikujący: Dawid Korpacz

18 września 2023

Powrót na początek strony