Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzyniewie Dużym

14 maja 2023

110 jubileusz OSP w Dobrzyniewie Dużym / fot.: Cezary Rutkowski

Jubileusz 110 – lecia OSP to święto lokalnej społeczności, która na co dzień może liczyć na wsparcie druhów. W niedzielę, 14 maja mieszkańcy Dobrzyniewa Dużego oraz okolicznych wsi złożyli strażakom życzenia, by docenić ich służbę i poświęcenie.

- Niepodważalnie strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń to właśnie strażacy są zwykle pierwsi w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia. To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności – przekazał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

W imieniu wicemarszałka list odczytał jego przedstawiciel Sebastian Kalinowski.

Wydarzenie rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym w Dobrzyniewie Kościelnym.

Następnie po uroczystym przemarszu z parafii, któremu towarzyszyła orkiestra dęta z Wasilkowa, obchody kontynuowano na placu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym.

- Dzisiaj mamy wspaniałą uroczystość. W tym dniu gratulujemy wszyscy druhom z Dobrzyniewa Dużego. Przez ten okres jednostka się rozwinęła. Mamy młodzieżową drużynę pożarniczą. Jeśli chcemy się rozwijać jako jednostka, to musimy mieć oparcie w młodzieży. Gratuluje uhonorowanym dzisiaj druhom seniorom, którzy w przeszłości czynnie służyli. To Wy jesteście siłą naszej gminy. Wszystkie dofinansowania, które wpływają do naszej gminy z różnych źródeł to jest Wasza zasługa, Wasze zaangażowanie.   – mówił Wojciech Cybulski, wójt gminy Dobrzyniewo Duże.

Liczne grono druhów otrzymało z okazji jubileuszu odznaczenia i wyróżnienia. Wręczali je m.in. Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski oraz Jan Gradkowski - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Białymstoku.

Obecnie OSP w Dobrzyniewie Dużym liczy 35 druhów, z czego 8 kobiet i 27 mężczyzn.

W obecnej kadencji Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał rekordowe środki na wsparcie gminnych OSP na kwotę ponad 13,6 mln zł. Z kolei jednostki OSP z gminy Dobrzyniewo Duże otrzymały od 2019 roku ponad 250 tys. zł. Dobrzyniewska jednostka otrzymała również wsparcie w postaci grantu w wys. 50 tys. zł z Fundacji PZU.

Listowne pozdrowienia i życzenia przekazał Adam Koc – prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Białymstoku. Kolejnym etapem jubileuszowych uroczystości były Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których uczestniczyli również druhowie OSP z Kozińców, Letnik i Pogorzałek, a finałem wydarzenia było wspólne spotkanie przy grillu, kuchni polowej oraz słodkościach.      

tekst i fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Aneta Kursa

14 maja 2023

Powrót na początek strony