Dzień Myśli Braterskiej w urzędzie marszałkowskim
Dzień Myśli Braterskiej
– Satysfakcji z podejmowanych działań, otwartości na drugiego człowieka, niegasnących przyjaźni, poznania, czym jest prawdziwe braterstwo, odwagi w pełnieniu służby na rzecz małych ojczyzn, bo to tworzy naszą wielką ojczyznę – życzył hm. Krzysztof Jakubowski przedstawicielom podlaskiego samorządu.
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone na całym świecie. Ma ono przypominać o podstawowym założeniu ruchu, jakim jest braterstwo, które oznacza wspólnotę oraz solidarność mimo różnic.
– To szczególne święto, bo pielęgnuje najwyższe wartości, które powinny być podstawą wszelkich relacji – podkreślił Marek Olbryś.
W podobnym tonie wypowiedział się Sebastian Łukaszewicz. Wicemarszałek zwrócił uwagę na fakt, że ruch harcerski w naszym regionie cieszy się ogromną popularnością.
– To budujące, że Hufiec ZHP Białystok im. Stanisława Moniuszki jest największym hufcem w kraju, zrzeszającym aż 2,5 tys. harcerzy – zaznaczył, dodając, że w całej chorągwi rozsianej po województwie jest ich przeszło 5 tys.
Braterstwo ponad podziałami
O tym, że dbanie o wzmacnianie więzi jest ważne mówił z kolei Marek Malinowski.
– Cieszę się, że celebrujecie Dzień Myśli Braterskiej. Dzięki temu każdy harcerz i skaut może poczuć, że jest częścią jednego ruchu, działającego na rzecz innych – przekonywał.
Wizytę reprezentantów Chorągwi Białostockiej podsumowała Wiesława Burnos.
– Sprawiliście nam niezwykłą przyjemność swoimi odwiedzinami w tym wyjątkowym dniu. Życzę wam wszystkiego dobrego – powiedziała.
Idea Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Według historii początkowo było to święto dziewcząt. Z czasem do obchodów dołączyli chłopcy. Data celebrowania tego dnia nie jest przypadkowa, ponieważ 22 lutego urodzili się założyciel skautingu Robert Baden-Powell oraz jego żona Olave Baden-Powell.
W środowym spotkaniu udział wzięły także hm. Natalia Janucik oraz hm. Magdalena Lewandowska – zastępczynie komendanta Chorągwi Białostockiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Anna Augustynowicz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Paweł Krukowski