Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nagroda „Człowieka Wolności” dla szefa MON-u

8 lutego 2023

Trzech mężczyzn, jeden trzyma statuetkę w kształcie litery W

Nagroda Człowieka Wolności

Tytuł „Człowiek Wolności” za 2022 rok otrzymał wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To już 10. edycja tej nagrody, którą przyznaje tygodnik „Sieci”. W tegorocznej, wtorkowej (07.02) gali, Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentował wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

- Czuję się wyróżniony tym, że miałem i wciąż mam sposobność pracy w środowisku patriotów, którzy dążą do tego, żeby Polska była silna i niepodległa - mówił laureat nagrody, wicepremier Mariusz Błaszczak, szef MON.

Jak podkreślił minister obrony, Wojsko Polskie przechodzi dynamiczną modernizację, czego dowodem są rekordowe zakupy sprzętu dla armii, a także olbrzymie zainteresowanie wstąpieniem w jego szeregi. Zaznaczył, że ta polityka jest skuteczna dlatego, że rząd wierzy w to, co robi i że stoi po dobrej stronie, aby zatrzymać odbudowę „imperium zła”.

Minister obrony przypomniał jak bardzo ważne dla jest polskie wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz, że podczas swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie, Ukraińcy przekazali na jego ręce podziękowania dla Polski za solidarność z narodem ukraińskim oraz podkreślili, że to właśnie z Polakami, z Europą Zachodnią, a nie z barbarzyńską Rosją czują wspólnotę losu.

- Modernizacja Wojska Polskiego przynosi olbrzymią korzyść dla regionu podlaskiego, gdzie mają powstać nowe jednostki wojskowe. Mam tu na myśli koncepcję powstania 1 Dywizji Piechoty Legionów, która będzie ulokowana przede wszystkim w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach. To między innymi dzięki działaniom ministra obrony mieszkańcy Podlaskiego mogą czuć się bezpiecznie – powiedział portalowi podlaskie.eu wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. – wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści i przedstawiciele duchowieństwa.

Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku osoby szczególnie zasłużone na rzecz troski o wolną Polskę. Wyróżnienia trafiają do osób, których postawa, twórczość lub działalność publiczna przysłużyła się obronie zarówno wolności słowa jak i wolności obywatelskich.

 

Cezary Rutkowski
red.: Jerzy Górko
fot.: Mirosław Stelmach

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

8 lutego 2023

Powrót na początek strony