Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowe otwarcie. Debata o samorządności

28 maja 2024

Pełna sala uczestników debaty.

Nowe otwarcie. Debata o samorządności / Mateusz Duchnowski

Czym jest wspólnota? To z pozoru proste pytanie było zalążkiem wielowątkowej debaty o znaczeniu samorządu terytorialnego i o jego fundamencie, czyli o społeczeństwie obywatelskim. W trakcie poniedziałkowego (27.05) spotkania w Centrum Warszawska 50, odpowiedź na nie formułowali przedstawiciele administracji terytorialnej różnych szczebli, a wśród marszałek Łukasz Prokorym.

– Wspólnota w kontekście ustawy o samorządzie to wszyscy mieszkańcy województwa, powiatu, czy gminy. Do takiej wspólnoty należy każdy mieszkaniec niezależnie od poglądów, pomysłów, czy kultury, którą reprezentuje. Jako ludzie jesteśmy bardzo zróżnicowani, a wspólnota zakłada szacunek i społeczną akceptację tych różnic – mówił marszałek.

Uczestnikami debaty byli również wicewojewoda Paweł Krutul, radny miasta Białystok Gracjan Shetu-Gabre, zastępca wójta w gminie Dobrzyniewo Duże Marta Siemieniuk, ekspertka ds. zarządzania projektami i edukacji osób starszych w Stowarzyszeniu Szukamy Polski Jolanta Wołągiewicz oraz współzałożycielka ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Agnieszka Zawistowska.

Rozmawiano m.in. o tym, co zrobić, aby zatrzymać podlaską młodzież w regionie, o znaczeniu seniorów w lokalnej demokracji, o zarządzaniu kryzysowym i bezpieczeństwie mieszkańców, a także o priorytetach polityki lokalnej na najbliższe 5 lat.

– Najważniejsze jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i uskutecznianie częstego i owocnego dialogu z mieszkańcami. Chciałbym wprowadzić mobilne dyżury radnego, który by wyjaśniał, w jaki sposób funkcjonują samorządy i w jaki sposób każdy może uczestniczyć w życiu społecznym regionu. Obecnie jak pytam ludzi, to mało kto wie, kim są radni i jaki jest ich zakres obowiązków – mówił Gracjan Shetu-Gabre.

Wskazał on także na kwestię psychiatrii i psychologii u dzieci i młodzieży. Powołał się na statystyki dotyczące tego zagadnienia i podkreślił, że obszar ten wymaga szybkiej interwencji.

Debatujący pochylili się także nad mocnymi stronami Podlaskiego. Za najmocniejsze punkty regionu uznali bogatą ofertę renomowanych uczelni, wielowyznaniową kulturę, piękno regionu i jego parków krajobrazowych oraz zaangażowanie przedsiębiorców.

O zaletach i wadach funkcjonowania mniejszych gmin wypowiedziała się Marta Siemieniuk.

– Na pewno zaletą jest bliskość administracji dla obywatela, szybkość podejmowania decyzji oraz duża wspólnotowość – mówiła. – Z drugiej strony małe gminy borykają się z problemem małej ilości środków, jakie mają do dyspozycji, a potrzeb jest mimo wszystko bardzo dużo. Przez co konieczne jest wspieranie ich funkcjonowania ze środków rządowych i unijnych.

Debata została zorganizowana przez Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet oraz Koło Inicjatyw Administracyjnych. Moderatorkami dyskusji były Bożena Bednarek i Małgorzata Wenclik.

Na widowni debaty zasiedli europoseł Tomasz Frankowski, posłanki: Alicja Łepkowska-Gołaś i Barbara Okuła, radna wojewódzka Anna Augustyn oraz przedstawiciele podlaskiego środowiska akademickiego, wykładowcy i studenci.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Dawid Korpacz

28 maja 2024

Powrót na początek strony