Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O wsparciu Polaków na Białorusi podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim

10 lutego 2023

Trzej mężczyźni pozują do zdjęcia

Wzajemne relacje polsko-białoruskie i sytuacja Polonii za wschodnią granicą były głównym tematem spotkania wicemarszałka Sebastiana Łukaszewicza z Arturem Michalskim, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi oraz Sławomirem Kowalskim, Dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gościli oni w urzędzie marszałkowskim w piątek, 10 lutego.

Ambasador Michalski na ręce wicemarszałka Sebastiana Łukaszewicza złożył serdeczne podziękowania dla Zarządu Województwa Podlaskiego za stworzenie w Białymstoku i całym naszym regionie przyjaznego miejsca dla diaspory białoruskiej.

– Dostrzegamy potrzebę takich działań i szeroko współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz mniejszości białoruskiej – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.

Ta deklaracja z zadowoleniem została przyjęta przez Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Sławomira Kowalskiego, w którego ocenie położenie naszych rodaków na Białorusi może być coraz cięższe.

Podczas spotkania poruszono również temat sytuacji Polaków na ogarniętej wojną Ukrainie. W trakcie rozmowy pojawiły się ustalenia dotyczące współpracy samorządu województwa z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przy organizacji wystawy, przedstawiającej Polaków, którzy zginęli broniąc Narodu Ukraińskiego przed trwającą rosyjską agresją. Powstała też koncepcja zaprezentowania jej społeczności europejskiej, 7 maja w Brukseli, podczas Dnia Polskiego organizowanego przez Dom Polski Wschodniej.

– Przyjechaliśmy tutaj z kurtuazyjną wizytą, a jej efektem będą konkretne działania – podsumował spotkanie ambasador Artur Michalski.

W piątkowym spotkaniu wzięła udział także Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji.

Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
fot. Kamil Timoszuk

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

10 lutego 2023

Powrót na początek strony