Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok

20 lutego 2023

Żołnierz trzyma wieniec, za nim stoją kobieta i mężczyzna

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok / Krzysztof Duszyński/UMWP

19 lutego 1919 r.odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich i tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok. W niedzielnych (19.02) uroczystościach rocznicowych w stolicy województwa podlaski samorząd reprezentowali: członek zarządu Wiesława Burnos i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Rozpoczęły się one w samo południe pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Tam przedstawiciele władz województwa, miasta, duchowieństwa i służb mundurowych złożyli kwiaty oddając tym samym hołd bohaterom walk o niepodległość. 

Jej odzyskanie przez Białystok miało miejsce kilka miesięcy później, niż w innych częściach kraju, gdyż od listopada 1918 r. przez nasz region wycofywała się z Ukrainy do Prus Wschodnich, ogromna, 300-tysięczna armia niemiecka. Uchroniło to tereny Polski centralnej przed negatywnymi skutkami przemarszu zdemoralizowanych wojsk niemieckich wstępnie planowaną trasą ich odwrotu – przez Warszawę do Berlina.

W wyniku zawartych porozumień, Niemcy opuścili Białystok 19 lutego 1919 r. Ich ostatnie oddziały odjechały z dworca kolejowego w godzinach popołudniowych. Jeszcze tego samego dnia – wieczorem, do naszego miasta przybyły pierwsze patrole wojsk polskich. Byli to żołnierze z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Oczekiwały na nich tłumy mieszkańców Białegostoku.

W ramach obchodów rocznicowych w niedzielę wieczorem Stowarzyszenie Grupa „Wschód” organizuje akcję „Światło Pamięci Niezwyciężonym”. Przyjść na cmentarz wojskowy przy ul. 11 Listopada w Białymstoku i zapalić znicz za tych, którzy walczyli o wolność Polski może każdy. Akcja zaczyna się o 18.30. 

Jerzy Górko, Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

20 lutego 2023

Powrót na początek strony