Pieniądze na rady seniorów i opiekę. Kolejne posiedzenie Rady Seniorów przy Marszałku
Rada Seniorów / fot.: Kamil Timoszuk
Posiedzenie otworzyła Janina Czyżewska, przewodnicząca Podlaskiej Rady Seniorów, która zapoznała zebranych z gości z programem spotkania. W imieniu marszałka Artura Kosickiego uczestników spotkania powitała także Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim.
– Są dziś z nami goście z terenu naszego województwa – gminne i miejskie rady seniorów. Bardzo się cieszymy, że dzisiaj będziemy mogli wspólnie rozmawiać o programie skierowanym do jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na zadania dla gminnych i miejskich rad seniorów – mówiła.
Projekt uchwały zarządu w sprawie konkursu dla samorządów opiniowali członkowie Rady. Jak zaznaczyła Agata Puchalska, inicjatywa jest odpowiedzią na prośby i sugestie przedstawicieli seniorów o wsparcie finansowania lokalnych rad, gdyż samorządy często nie dysponują wystarczającymi środkami, które mogłyby przeznaczyć na taki cel.
– Chciałabym, żeby państwo jako przedstawiciele Rad Seniorów, byli wsparciem dla wójtów, burmistrzów i prezydentów w złożeniu tych wniosków. W państwa rękach jest cała moc, aby te wnioski do nas wpłynęły – zachęcała Milena Rogowska z Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego, omawiając dokumentację przyszłego konkursu.
Przyznana w jego ramach dotacja będzie mogła być przeznaczona na zadania będące inicjatywą rady seniorów np. szkolenia, warsztaty, kampanie prozdrowotne czy działania aktywizujące osoby starsze. Na ten cel zaplanowano środki w wysokości 300 tys. zł, które będą pochodzić z budżetu województwa.
Potrzeby seniorów wspomogą Fundusze Europejskie
Kolejnym istotnym punktem obrad było przedstawienie założeń projektu strategicznego województwa ujętego w nowym programie regionalnym. Przewiduje on realizację świadczeń usług społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Będzie skierowany do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami zwłaszcza zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Magdalena Donejko, p.o. zastępcy dyrektora w Departamencie Zdrowia urzędu marszałkowskiego poinformowała, że wdrażany projekt będzie miał charakter partnerski, gdzie liderem przedsięwzięcia będzie województwo podlaskie a partnerami gminy z regionu świadczące usługi opiekuńcze poprzez miejskie ośrodki pomocy społecznej i gminne ośrodki pomocy społecznej.
Finansowane będą następujące usługi: teleopiekuńcze (udostępnione zostaną opaski bezpieczeństwa podłączone do systemu teleopieki), sąsiedzkie (pomoc świadczona przez osoby blisko zamieszkujące), opiekuńcze (m.in. pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opieka higieniczna), specjalistyczne opiekuńcze (dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności) oraz usługi asystenckie (wspieranie osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego).
Wsparcie w pierwszej kolejności udzielane będzie osobom, które nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej. Ponadto projekt zakłada przeprowadzenie szkoleń dla kadry świadczącej usługi opiekuńcze.
Jego realizacja rozpocznie się od diagnozy zapotrzebowania na tego typu usługi, aby określić, w których gminach jest największe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Poszukiwani będą również partnerzy chcący uczestniczyć w przedsięwzięciu.
Spotkanie zakończyła dyskusja podsumowująca podejmowane tematy. Omówiono również rekomendacje kandydatów do II edycji Konkursu pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP „Razem dla Seniorów”.
W imieniu osób 60 plus
Celem działającej przy Marszałku Województwa Podlaskiego Rady Seniorów jest wskazywanie potrzeb osób starszych i opiniowanie działań podejmowanych na ich rzecz, czyli angażowanie się w realizację polityki senioralnej w regionie.
Gremium liczy 14 osób powoływanych spośród przedstawicieli reprezentujących osoby starsze oraz reprezentantów podmiotów zawodowo lub społecznie zajmujących się problematyką osób starszych. Posiedzenia odbywają się przynajmniej raz na kwartał i są jawne. Kadencja rady trwa cztery lata. Rada swoje stanowiska wyraża w formie uchwał.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk