Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej rozpoczął trzyletnią kadencję
Spotkanie RKRES
– Chciałabym serdecznie państwu wszystkim podziękować za to, że zechcieliście uczestniczyć w tym jakże pięknym i ważnym zadaniu. To pomoc ludziom, którzy są w szczególnie trudnej sytuacji z bardzo różnych powodów. Wasza działalność pomaga im odzyskać poczucie wartości, powrót do normalnego życia – mówiła Wiesława Burnos.
Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej działa w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku. Jak wyjaśniała dyrektor ROPS Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, ośrodek jest odpowiedzialny za rozwój sektora ekonomii społecznej w województwie podlaskim i zajmuje się tym od 2016 r. Czym ta działalność się charakteryzuje? Chodzi przede wszystkim o tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym czy to przez bezdomność, niepełnosprawność czy bezrobocie. Ale nie jest to sztuczne tworzenie miejsc pracy, tylko wspieranie przedsiębiorczości osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i ekonomicznej, i społecznej.
– Ekonomia społeczna to zespół różnych działań, które zmierzają do aktywizacji, do wsparcia najsłabszych grup społecznych i zawodowych. I w tych działaniach celem samym w sobie nie jest zysk jako taki, tylko bardziej ten zysk społeczny – osiągnięcie celów społecznych przy pomocy narzędzi ekonomicznych – wyjaśniał jeden z członków zespołu Krzysztof Ryszard Kozicki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży.
Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej pełni funkcję konsultacyjno-doradczą oraz współpracuje z Zarządem Województwa Podlaskiego w działaniach na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. A spora część jego członków od lat związana jest właśnie z tym sektorem.
– Są to przedstawiciele jednostek reintegracji społecznej i zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej, centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej czy spółdzielni socjalnych. To są właśnie te jednostki, które przygotowują osoby zagrożone wykluczeniem do tworzenia własnych inicjatyw – informowała Małgorzata Janczuk z ROPS-u.
Kadencja Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej trwa trzy lata.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński