Rozpoczęło się Triduum Paschalne
Czwartkowa msza sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i Eucharystię.
Z kolei Wielki Piątek to dzień największej żałoby, powagi, skupienia i postu. Od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a po południu odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Tradycyjnie tego dnia ulicami miast przechodzi droga krzyżowa.
W Wielką Sobotę wierni rozważają mękę Jezusa Chrystusa. To czas ciszy i oczekiwania. To także dzień święcenia potraw wielkanocnych. W koszyczkach, które przynoszą do kościoła wierni, znajdują się: chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, oraz jajka, które symbolizują nowe życie.
Natomiast Wielka Niedziela, czyli Niedziela Zmartwychwstania Chrystusa, to najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Pełne nadziei i radości, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
opr.: Jerzy Górko na podstawie www.wikipedia.pl