Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu fotograficznego „Podlaskie Zabytki”
Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu fotograficznego „Podlaskie Zabytki” / Krzysztof Duszyński/UMWP
Konkurs „Podlaskie Zabytki” to projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych z regionu. Zadaniem jego uczestników było uchwycenie na zdjęciu piękna i unikatowości podlaskich zabytków, przedstawienie w sposób wizualny dziedzictwa kulturowego i narodowego województwa.
– Bardzo dziękuje wszystkim, którzy zgłosili udział w konkursie, bo to oznacza, że coraz więcej osób interesuje się charakterystycznym bogactwem architektury naszego regionu – zwrócił się do uczestników marszałek Kosicki. – Cieszę się, że chcecie to piękno utrwalać – dodał.
Tegoroczny konkurs jest drugą edycją tego przedsięwzięcia. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się 25 osób. Wyróżniono po kilka w każdej kategorii wiekowej. Pierwsze miejsca przyznano: Kryspinowi Wolińskiemu, Pawłowi Gawinowiczowi i Julianowi Tomulewiczowi.
– Zdecydowałem się wziąć udział w konkursie, bo był okazją do rozwinięcie moich pasji. Lubię fotografować, ale przede wszystkim uwielbiam rysować – mówił zwycięzca w kategorii klas IV – VI Paweł Gawinowicz
Przed obiektywami młodych adeptów fotograficznej sztuki znalazły się takie obiekty jak cerkiew w Puchłach, Pałac Branickich w Białymstoku, czy ogród plebański w Korycinie. Jednak to fotografia przedstawiająca Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowiu Północnym zagwarantowała Julianowi Tomulewiczowi zwycięstwo w kategorii klas VI – VIII.
– Rok temu brałem udział w konkursie „Skarby Podlaskiej Architektury”. Uznałem, że przygotuję na niego makietę tej cerkwi. Zrobiłem jej zdjęcie, bo potrzebowałem wzoru. Kiedy się dowiedziałem o konkursie fotograficznym, pomyślałem, że tamta fotka nada się idealnie – mówił Julian Tomulewicz.
Na wszystkich laureatów czekały atrakcyjne nagrody w postaci gier planszowych, a zwycięzcy poszczególnych kategorii dostali również wysokiej klasy aparat fotograficzny. Wraz z marszałkiem wręczała je Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji.
Konkurs „Podlaskie Zabytki” to część działań samorządu województwa związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu. Corocznie na ochronę podlaskich zabytków zarząd województwa przekazuje znaczące środki budżetowe – w br. rekordowe 4,4 mln zł. Po raz drugi też przekazano w tym roku pieniądze (100 tys. zł – przyp. red.) na renowację kapliczek i krzyży przydrożnych.
Dawid Korpacz
fot.: Krzysztof Duszyński
Lista nagrodzonych w konkursie:
W kategorii klas I-III:
- 1. miejsce – Kryspin Woliński – Muzeum Rolnictwa im. ks Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
- 2. miejsce – Adam Rogalski – Cerkiew Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach
- 3. miejsce – Jan Sielewicz – kościół w barwach zachodzącego słońca, miejsce Stara Rozedranka
W kategorii klas IV-VI:
- 1. miejsce – Paweł Gawinowicz – biała synagoga w Sejnach
- 2. miejsce – Hanna Czołombitko – Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszkowym Grodzie
- 3. miejsce ex aequo – Zuzanna Maleszewska – synagoga żydowska w Orli
- 3. miejsce ex aequo – Antoni Sielewicz – ogród plebański w Korycinie
W kategorii klas VI-VIII:
- 1. miejsce – Julian Tomulewicz – Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym
- 2. miejsce – Syriusz Żdanuk – Pałac Branickich w Białymstoku
- 3. miejsce – Magda Sadowska – wnętrze kościoła w Ciborach- Kołaczkach