Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023

Przy stole siedzi uczestniczka Powstania Warszawskiego, Wiesława Burnos, członek zarządu oraz wnuczka Pani Wiesławy

Wiesława Burnos, członek zarządu razem ze swoją wnuczką odwiedziły Irenę Molską "Jurkę", uczestniczkę Powstania Warszawskiego w rocznicę wybuchu zrywu / fot.: K. Bochenko/ UMWP

79 lat temu, ta dwudziestoletnia wówczas dziewczyna dołączyła do niepodległościowego zrywu jako sanitariuszka. Wcześniej służyła w wywiadzie Armii Krajowej. We wtorek (1.08) w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Irenę Molską ps. „Jurka” w jej domu w Supraślu odwiedziła członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

Wizyta była okazją do podziękowań weterance walk o wolność i niepodległość Polski za odwagę i poświęcenie ojczyźnie.

– Trudno wyrazić podziw dla tej niebywałej odwagi, dla tego poświęcenia i niezgody na dziejące się zło, które prowadziły was wszystkich, tak młodych ludzi do tej nierównej walki. Na pani ręce składam hołd powstańcom warszawskim – i tym którzy już odeszli, i tym którzy są z nami – mówiła Wiesława Burnos, której podczas wizyty towarzyszyła wnuczka Róża.

Irena Molska w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego niechętnie wraca myślami do tamtych dni. Jak mówiła: „zbyt smutne to czasy, a obecnie to, co się dzieje za wschodnią granicą – napaść Rosji na Ukrainę też nie napawa optymizmem”. 

Powstańczyni oprowadziła gości po swoim domu, pokazywała pamiątki, opowiadała o rodzinie i swoich pasjach m.in. o malarstwie. Zaprosiła też Wiesławę Burnos do kolejnych odwiedzin.

Irena Molska „Jurka” to córka oficera Wojska Polskiego, wykładowcy Szkoły Podchorążych w Wojskowym Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu Północnym. Kiedy wybuchła II wojna światowa była nastolatką. Mając 16 lat służyła w wywiadzie Armii Krajowej. Podjęła również, zorganizowane w konspiracji, studia medyczne. Po wybuchu Powstania Warszawskiego dołączyła do uczestników zrywu i otrzymała przydział w V Obwodzie Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej na Mokotowie. Tam służyła jako sanitariuszka.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało dwa miesiące. Było to zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.

Podczas powstania zginęło ok. 16 tys. żołnierzy, a 20 tys. zostało rannych. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych i masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP, Krzysztof Bochenko

 

 

 

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

1 sierpnia 2023

Powrót na początek strony