Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Supraśl. Zakończyły się uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

10 sierpnia 2023

To jedno z najważniejszych świąt celebrowanych w supraskim monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. W czwartek (10.8) dwudniowe obchody zakończyły się uroczystym nabożeństwem połączonym z procesją. Uczestniczyli w nim wierni i dostojnicy Kościoła prawosławnego oraz przedstawiciele lokalnych władz. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowali członek zarządu Wiesława Burnos i radny Sławomir Nazaruk.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada 10 sierpnia, ale obchody rozpoczynają się dzień wcześniej. Tradycyjnie część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach już w środę.  Uczestniczyli w wieczornych i nocnych nabożeństwach oraz modlitwach. W czwartek, przed południem rozpoczęła się główna liturgia połączona z procesją. Uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczył w asyście innych hierarchów ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Za wspólną modlitwę w imieniu zaproszonych na uroczystość gości dziękowała duchownym Wiesława Burnos.

– Na czas waszego święta życzę wszystkiego, co dobre – przekazała członek zarządu województwa, a na pamiątkę wydarzenia wręczyła abp. Jakubowi bogato zdobione wydanie Pisma Świętego.

Tegoroczne święto ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada w wyjątkowym dla klasztoru czasie. Jak mówił tuż przed liturgią biskup supraski Andrzej – rok 2023 to swego rodzaju jubileusz.

– Mija 40 lat od tego, jak Podlaski Urząd Wojewódzki i Wojewódzki Konserwator Zabytków wydali zezwolenie na odbudowę świątyni Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy (cerkiew na terenie monasteru supraskiego - przy. red.). Ten rok został też ustanowiony przez samorząd województwa rokiem Kodeksu Supraskiego, czyli  najważniejszego manuskryptu, który był przechowywany w bibliotece supraskiej – podkreślał duchowny.

Pierwsza czczona w klasztorze ikona w Supraślu pochodziła z 1503 r. i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Szybko zasłynęła łaskami i zaczęła przyciągać pątników. Przez stulecia wsławiła się licznymi cudami. Obecna ikona to wykonana w XIX w. kopia pierwotnego obrazu.

Warto dodać, że przed czwartkową liturgią poświęcony został ikonostas w głównej świątyni klasztoru – cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Jest to rekonstrukcja pierwszego ikonostasu supraskiej cerkwi z XVI w. Został odtworzony na podstawie zapisów w rejestrze archimandryty Sergiusza Kimbara z 1557 r.

Aneta Kursa, Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Dawid Korpacz

10 sierpnia 2023

Powrót na początek strony