Światowy Dzień Sybiraka na Ziemi Łomżyńskiej
– To nasza historia, o której musimy pamiętać. Tragedia narodu polskiego. Tyle osób zginęło tylko dlatego, że chciało zachować swoją suwerenność, niepodległość, język i tożsamość narodową – mówił wicemarszałek. – Musimy o nich pamiętać, to nasz testament. Dziś również nie możemy się zgadzać na imperialistyczne działania Rosji. Nasza narodowa pamięć powinna budować nasz patriotyzm.
Łomża: Złota odznaka dla wicemarszałka
W Łomży obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą zesłańców na Sybir na Miejskiej Hali Targowej, gdzie w okresie wojny znajdowała się stacja kolejowa, z której wyruszały pociągi z ofiarami wywózek. A po przejściu uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych do Doliny Pamięci, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej. Później w ich intencji została odprawiona msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. A o godz. 15 na terenie miasta zostały włączone syreny alarmowe.
Z kolei podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 5 Związek Sybiraków uhonorował zasłużone osoby, w tym wicemarszałka Marka Olbrysia, który utrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.
– To człowiek oddany Sybirakom. Jest zawsze z nami, zawsze nas wspiera. Uczestniczy we wszystkich ważnych dla nas uroczystościach – uzasadniała prezes Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart.
Jedwabne: Odsłonięcie pomnika
Natomiast w Jedwabnem odbywały się obchody powiatowe Dnia Sybiraka. Rozpoczęła je msza w kościele pw. Jana Apostoła, po czym uroczystości kontynuowano przed pomnikiem Zesłańców Sybiru na Placu Jana Pawła II. Ich głównym punktem było odsłonięcie i poświęcenie pomnika podporucznika Bogdana Śleszyńskiego ps. „Łoś” (żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowanego w 1946 r. przez UB i milicję).
– To dla nas bardzo ważne obchody. Wiele osób z Ziemi Łomżyńskiej zostało zesłanych na Sybir. Na tablicy w Jedwabnem są wypisane nazwiska aż 230 mieszkańców tej gminy, których spotkał tak okrutny los. To nasza powinność, by oddać im hołd i podziękować tym, którzy przeżyli – powiedział starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Uroczystości zakończyły się w parku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizacje potyczki partyzantów z oddziałem UB.
W obchodach udział wziął również senator Marek Komorowski.
Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP