Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Upamiętnienie Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Sejneńskiej

18 września 2023

Odsłonięcie pomnika w Sejnach / UMWP

To właśnie w leżącej nieopodal Sejn Puszczy Augustowskiej swoją bazę operacyjną miała Armia Krajowa. Stąd prowadziła bojowe akcje partyzanckie przeciwko niemieckiemu i radzieckiemu okupantowi. W sobotę, 16 września cześć żołnierzom i bohaterom walczącym o wolną Polskę złożyli mieszkańcy Sejn. W uroczystości wzięła udział członek zarządu Wiesława Burnos oraz radny Paweł Wnukowski

– To niezwykle ważne, aby upamiętniać żołnierzy, których odwaga, bohaterska walka i poświęcenie sprawiły, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Nazwałabym to nawet naszym patriotycznym obowiązkiem – mówiła Wiesława Burnos.

Polska podziemna armia w trakcie drugiej wojny światowej, była największą i najlepiej zorganizowaną armią w Europie. Wiosną 1944 roku, jej liczebność określało się na 300 tys. żołnierzy.

Po zajęciu terenów Polski przez Armię Czerwoną w 1944 r. żołnierze, którzy wystąpili przeciwko komunistycznemu okupantowi, określani są dzisiaj mianem niezłomnych. Akcje przez nich przeprowadzane były największymi w skali europejskiej zbrojnymi ruchami antykomunistycznymi.

Podczas stalinowskiego reżimu byli prześladowani, aresztowani i mordowani. Po czym wymazywani ze świadomości społecznej. Nazywano ich „bandytami” i „faszystami”.

Obchody rozpoczęły się od mszy w bazylice Nawiedzenia NMP w Sejnach, po czym nastąpił przemarsz na plac św. Agaty, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych, a także pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

W trakcie uroczystości można było posłuchać wykładu Piotra Łapińskiego z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Odczytano też apel pamięci i oddano salwę honorową.

Uroczystość zamknął koncert orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Sejn.

Organizatorem uroczystości był Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Ziemi Sejneńskiej, oraz parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

18 września 2023

Powrót na początek strony