WRDS. Wschodnia granica Polski wobec aktualnych wyzwań i zagrożeń
Zwrócił on uwagę na problem związany ze spadkiem ruchu turystycznego, będący konsekwencją kryzysu przy polsko-białoruskiej granicy.
– My, jako samorząd województwa, będziemy występowali z koniecznością przywrócenia chociaż jednego przejścia granicznego osobowego. Jako jedyny region nie mamy przejść, a dodatkowo funkcjonuje u nas strefa buforowa, która jest ponownie przedłużona – mówił członek zarządu.
Podkreślił on, że ograniczenie turystyki w związku z tymi działaniami dotyczy nie tylko rejonu Puszczy Białowieskiej. Spadek ruchu turystycznego nastąpił w promieniu kilkuset km od niej. Dlatego też potrzebne tu będzie wsparcie rządowe, o które podlaski samorząd zamierza wystąpić.
Gen. bryg. Sławomir Klekotka, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przedstawił szczegółowy raport na temat wyzwań związanych ze wzrostem migracji oraz kryzysowymi sytuacjami, jakie mają miejsce na wschodniej granicy. Omówił także działania służb mające na celu utrzymanie bezpieczeństwa w regionie.
Prof. dr hab. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku z kolei rozwinął problem wojny kognitywnej prowadzonej przez Federację Rosyjską i Republikę Białoruską w kontekście napięć na granicy. Skupił się na dezinformacji i innych działaniach wpływających na opinię publiczną.
Kwestia zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców terenów przygranicznych została przedstawiona przez Annę Rzemek, Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ. Kolejnym ważnym tematem były prawne aspekty kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi, o których mówił przedstawiciel Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Spotkanie zakończyła wizytacja granicznej zapory, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z aktualnym stanem infrastruktury i zabezpieczeń, mających na celu ochronę granicy Polski przed nielegalną migracją.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek senatu Maciej Żywno, wicewojewoda Paweł Krutul, samorządowcy z terenów przygranicznych oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz
fot.: WRDS