Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Z kulturą przy stole, czyli kolejne spotkanie diabetyków

5 września 2023

Spotkanie z seniorami wicemarszałka

Z kulturą przy stole, spotkanie diabetyków / Paweł Krukowski/UMWP

Wspólne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych potraw, zabawa, muzyka i rozmowy towarzyszyły wtorkowemu (5.09) spotkaniu zorganizowanemu przez regionalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD). Wzięło w nim udział ponad 280 osób, a wśród nich wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

– To wy jesteście sercem tego społeczeństwa, to wasze doświadczenia są dla nas ważne. Mimo wieku jesteście bardzo aktywni, co pokazuje organizacja dzisiejszego spotkania, w którym tak licznie uczestniczycie – mówił do uczestników spotkania wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Danuta Roszkowska, prezes podlaskiego PSD, zaznaczyła, że najważniejszy jest wiek emocjonalny.

– To, że dzisiaj się spotykamy i chcemy ze sobą być, świadczy przede wszystkim o tym, że jesteśmy bardzo młodzi. A chcemy się też spotykać, bo ciągle jesteśmy w emocjonalnej potrzebie człowieka – powiedziała. – Takie spotkania są bardzo ważne. Dzięki nim możemy wspólnie się integrować i spędzać razem czas – dodała.

Podziękowała ona w imieniu wszystkich zgromadzonych Marszałkowi Województwa Podlaskiego za wsparcie działań seniorów i owocną współpracę przy organizacji wydarzenia.

Wielowymiarowa kultura

Spotkanie było okazją do spędzenia czasu z kulturą w różnych wymiarach. Gościom towarzyszyły muzyka, śpiew, wiersze, wspólne przygotowywanie i degustacja potraw. Wśród przygotowanych dań znalazła się np. sałatka z sezonowych produktów m.in. z selera i śliwek. Jak powiedziała Jadwiga Prus, jedna z uczestniczek spotkania, wspólny posiłek jest tylko pretekstem do spotkania się przy stole.

– Korzystam z każdej okazji, jaka się nadarza, aby spotkać się z innymi i żyć aktywnie. Takie wydarzenia podtrzymują na duchu i dzięki nim mimo swojego peselu czuje się młodziej – powiedziała.

Bogactwo na talerzach w postaci lokalnych składników to zasługa m.in. dietetyczki Marii Sajewicz, która zaznaczyła, że seniorzy bardzo aktywnie uczestniczą w spotkaniach i prelekcjach związanych z odżywianiem.

Jak powiedział wicemarszałek, tego typu przedsięwzięcia to jedna z wielu form współpracy Województwa Podlaskiego z przedstawicielami środowisk senioralnych.

– Jednym z moich priorytetów jest dbanie o środowisko osób starszych. Obiecuję, że będę zabiegał o Wasze sprawy, a nasza współpraca będzie nadal owocna – powiedział Sebastian Łukaszewicz.

Na zakończenie wypełnionego atrakcjami spotkania wicemarszałek rozdał upominki w postaci regionalnych ziołowych herbat. W spotkaniu wzięła udział także Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Monika Pańko

5 września 2023

Powrót na początek strony