Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończenie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

3 września 2023

Zakończenie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” / Cezary Rutkowski/UMWP

Ostatnim ich elementem były uroczystości, które w niedzielę (03.09) odbyły się w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na białostockich Dojlidach. Organizatorem był Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego w wydarzeniu wzięła udział Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji działaczy regionalnych struktur NSZZ „Solidarność” oraz zamordowanego w styczniu 1989 r. kapelana białostockiej „Solidarności”, ks. Stanisława Suchowolca. Następnie pod odrestaurowanym pomnikiem, upamiętniającym kapłana pełniącego przez wiele lat posługę w parafii na Dojlidach, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Jego osobę wspominano także podczas spotkania w sali parafialnej, które zgromadziło wielu działaczy regionalnej „Solidarności” i innych organizacji opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Również Marszałek Województwa Podlaskiego w liście wystosowanym do uczestników spotkania podkreślił sylwetkę ks. Stanisława Suchowolca, jako wspaniałego duchownego i wielkiego patrioty. Artur Kosicki zaznaczył też, że ofiara życia złożona przez kapelana białostockiej „Solidarności” nie poszła na marne – kilka miesięcy po jego zabójstwie, w pamiętnych wyborach w czerwcu 1989 r., ideały „Solidarności” zwyciężyły i odrodziła się wolna oraz demokratyczna Polska.

– Dziękuję wszystkim Państwu za wasz wkład w jej budowę oraz wszelkie działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w obecnym województwie podlaskim – zwrócił się do gości spotkania w podsumowaniu swojego listu, marszałek Artur Kosicki.

W niedzielnych uroczystościach udział wzięli mi.in.: europoseł Krzysztof Jurgiel i wicewojewoda Tomasz Madras.

W poprzednich dniach, twórców i działaczy NSZZ „Solidarność” w Białymstoku uczczono podczas spotkania pod Tablicą Memoratywną przy ul. Lipowej z udziałem Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Marka Malinowskiego. Natomiast w 43. rocznicę powstania Związku, w miejscach związanych z jego historią (pod Pomnikiem NSZZ „Solidarność” przy ul. św. Kazimierza na  Dziesięcinach, pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przed tablicami: upamiętniającą działaczy białostockiej Solidarności przy ul. Świętojańskiej i poświęconą idei Solidarności przy ul. Suraskiej), kwiaty w imieniu zarządu województwa złożył Wicemarszałek Marek Olbryś.

Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Barbara Likowska-Matys

3 września 2023

Powrót na początek strony