Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończył się Uniwersytet Bezpiecznego Seniora

23 czerwca 2023

Grupa seniorów w synagodze

Zakończenie projektu Uniwersytet Bezpiecznego Seniora / UMWP

W ciągu trzech miesięcy w dziewięciu wykładach i spotkaniach poświęconych różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są osoby starsze, wzięło udział 55 słuchaczy. Wspólny projekt Komendy Wojewódzkiej Policji i Samorządu Województwa Podlaskiego podsumowano w piątek, 23 czerwca, w Wielkiej Synagodze w Tykocinie – oddziale Muzeum Podlaskiego.

To był pierwszy, pilotażowy program poświęcony bezpiecznemu funkcjonowaniu w seniorów w życiu codziennym.

– Zarząd województwa wsłuchuje się w głos seniorów i dlatego podejmuje inicjatywy, organizuje różnego rodzaju wydarzenia m.in. takie, których celem jest bezpieczeństwo – mówiła Agata Puchalska, dyrektor departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim. – Dziękuję wszystkim państwu za tak liczny udział w projekcie i mam nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się jego druga edycja – dodała.

Do udziału w pilotażu zaproszono wielu partnerów, m.in. Muzeum Podlaskie w Białymstoku, instytucję współprowadzoną przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

– Jestem przekonany, że ta inicjatywa jest niezwykle cenna. Czasy się zmieniają, zmieniają się warunki, w których żyjemy. Jesteśmy narażeni na przeróżne zagrożenia, których jeszcze niedawno sobie nie wyobrażaliśmy – mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

W ramach Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora w kilku instytucjach przeprowadzono dziewięć spotkań o różnorodnej tematyce. Jak informowała podinsp. Joanna Mocarska, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, uczestnicy dowiedzieli się m.in. o oszustwach „na wnuczka”, „na policjanta”, ale też jak zapobiegać przemocy wobec osób starszych i dyskryminacji ze względu na wiek.

Natomiast tematem wykładu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia była profilaktyka i zdrowy styl życia, a spotkania z ratownikami z Grupy „Nadzieja” poświęcono m.in. zasadom udzielania pierwszej pomocy. Słuchacze Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora dowiedzieli się również, jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych, jak świadomie podpisywać umowy cywilno-prawne oraz mieli możliwość poznania oferty podlaskich instytucji kultury.

W imieniu uczestników projektu za inicjatywę podziękowała jedna ze słuchaczek Uniwersytet Bezpiecznego Seniora Walentyna Kozioł.

– Projekt bardzo potrzebny, zwłaszcza w obecnych czasach. I bardzo jesteśmy wdzięczni organizatorom za ten pomysł – powiedziała.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

23 czerwca 2023

Powrót na początek strony