Zimowa inscenizacja szturmu na Zamek w Tykocinie
Inicjatywę wydarzenia zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic.
W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.
Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o ich wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze: miasto położone jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią i jej starorzeczami. Dużymi zaletami Tykocina są przede wszystkim duża liczba zabytków oraz niezmieniony od setek lat układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej.
Organizatorami wydarzenia są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.
Spotkanie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, odprawianą w rycie łacińskim (pot. msza trydencka), po której nastąpi uroczyste otwarcie na Placu Czarnieckiego. Główna inscenizacja odbędzie się na terenie Zamku w Tykocinie.
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski