Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zimowa inscenizacja szturmu na Zamek w Tykocinie

11 lutego 2023

Dwaj mężczyźni jadący na koniach

W wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje się blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii. Już ósma edycja zimowej inscenizacji historyczno-batalistycznej odtworzy w sobotę, 11 lutego wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu województwa.

Inicjatywę wydarzenia zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic.

W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.

Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o ich wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze: miasto położone jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią i jej starorzeczami. Dużymi zaletami Tykocina są przede wszystkim duża liczba zabytków oraz niezmieniony od setek lat układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.

Spotkanie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, odprawianą w rycie łacińskim (pot. msza trydencka), po której nastąpi uroczyste otwarcie na Placu Czarnieckiego. Główna inscenizacja odbędzie się na terenie Zamku w Tykocinie.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski
 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

11 lutego 2023

Powrót na początek strony