Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dzień Dziecka w podlaskich placówkach medycznych

1 czerwca 2023

Z upominkami, uśmiechami na twarzach i życzeniami zdrowia małych pacjentów szpitali odwiedzili w czwartek, 1 czerwca, przedstawiciele władz województwa – wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

– Staramy się pamiętać o najmłodszych codziennie, ale są takie specjalne chwile, jak Dzień Dziecka, że chcemy być bliżej wśród nich. Jako ojciec i dziadek doskonale to wiem. Najmłodsi powinni dzisiaj spędzać czas w domach, wśród przyjaciół, wesoło, a muszą być w szpitalu, więc chcemy im choć troszeczkę uprzyjemnić ten trudny czas, wywołać uśmiech, złagodzić stres – powiedział Marek Olbryś podczas wizyty w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Wspaniała opieka

Oddział dziecięcy tej placówki jest pod specjalną pieczą władz województwa. Z powodu przede wszystkim perturbacji pandemicznych przez pewien czas nie przyjmował pacjentów. Udało się go reaktywować ponad rok temu.

– Ja nie będę oceniał, ale docierają do nas głosy zadowolonych rodziców. Potwierdziło się też, że oddział bardzo był potrzebny. Akurat dzisiaj jest 12 małych pacjentów, ale zwykle jest to średnio około 20 – stwierdził Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor szpitala.

O oceny pracy oddziału pytał rodziców także Marek Olbryś, któremu w odwiedzinach towarzyszyli m.in. przewodniczący rady społecznej szpitala Adam Niebrzydowski i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP Zbigniew Piotrowski.

– Opieka jest super – usłyszał wicemarszałek od jednej z mam.

Zdrowia i spełnienia marzeń

Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku odwiedził Marek Malinowski.

– W tym wyjątkowym dniu w imieniu całego zarządu województwa składam wam najserdeczniejsze życzenia – dużo zdrówka i spełnienia najskrytszych marzeń. Jest takie powiedzenie, że młodzi ludzie żyją marzeniami, a my, starsi, wspomnieniami i właśnie tych najskrytszych marzeń spełnienia wam życzę – powiedział, zwracając się do małych pacjentów.

O tym, jak potrzebne są takie inicjatywy, mówiła pielęgniarka oddziałowa Małgorzata Długozima.

– Na pewno dzieci będą bardzo mile wspominać ten pobyt, bo będzie się im kojarzył z otrzymanymi prezentami. Dziękujemy za pamięć, za czas, za serce – zaznaczyła.

Fajne święto

Dzieci nie kryły entuzjazmu, przyjmując prezenty. Wśród nich była 11-letnia Jula.

– Dzień Dziecka to bardzo fajne święto, co roku na nie czekam. Dziś jest bardzo fajnie, bo dostaliśmy pluszaki i poduszki od marszałka, a jak wrócę do domu, to mama da mi jeszcze jakąś zabawkę – zdradziła.

Pediatria i neurologia dziecięca to oddział niedawno przebudowany i zmodernizowany dzięki funduszom unijnym i dotacji z budżetu województwa. Mieści 30 łóżek dla małych i starszych dzieci.

– Oddział jest nowy, pięknie wyposażony, ma wspaniałą kadrę i nowoczesną aparaturę. Dzieci chętnie tu przychodzą. Mamy przypadki ostre, ale również badania diagnostyczne, na które rodzice z przyjemnością się zgłaszają – podkreślała dr Anna Trochimowicz, zastępca ordynatora.

W spotkaniu z dziećmi udział wzięli także dyrektorzy placówki – Cezary Nowosielski i Sławomir Gołaszewski oraz zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP Magdalena Donejko.

To nie koniec odwiedzin małych pacjentów przez wojewódzkie władze. Paczki z okazji Dnia Dziecka otrzymali także podopieczni Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach-Osiedle. Przekazała je im członek zarządu Wiesława Burnos.

Ośrodek obejmuje opieką dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają stosowania specjalistycznej opieki i rehabilitacji oraz nie mogą zostać umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej lub placówce opiekuńczo- wychowawczej. Placówka zapewnia całodobową specjalistyczną opiekę i wychowanie, rehabilitację, działania terapeutyczne i edukację.

W piątek druga część odwiedzin podopiecznych samorządowych placówek. Wiesława Burnos zawita m.in. na oddziale pediatrycznym  Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

Anna Augustynowicz, Maciej Gryguc
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński, Maciej Gryguc

Opublikował: Małgorzata Sawicka

1 czerwca 2023

Powrót na początek strony