Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie o zdrowiu i dla zdrowia – wiosenna konferencja kardiologiczna

13 kwietnia 2024

Najnowsza wiedza dotycząca leczenia chorób serca oraz wymiana doświadczeń. W Białymstoku rozpoczęła się dwudniowa konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Kardiologii Polskiej. Była to także okazja do celebracji jubileuszu 70-lecia PTK. W otwarciu konferencji w sobotę, 13 kwietnia, wziął udział Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek Artur Kosicki.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to jedno z największych towarzystw naukowych w naszym kraju. W jego skład wchodzi 17 oddziałów regionalnych, 10 komisji oraz 18 sekcji. Na ręce władz PTK jubileuszowe gratulacje od samorządu województwa przekazał wraz z pamiątkowym grawertonem przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

– Proszę przyjąć moje wyrazy uznania za realizowane z sukcesami prozdrowotne i edukacyjne działania w zakresie profilaktyki i zwalczania chorób serca - podkreślił przewodniczący.

Weekendowe wydarzenie połączyło trzy inicjatywy. Poza jubileuszowymi obchodami była to 87. Wiosenna Konferencja PTK i XVI Konferencja Kardiologii Polskiej.

Dwudniowe przedsięwzięcie to ogrom wiedzy z dziedziny kardiologii. W programie pierwszego dnia spotkania znalazły się m.in. warsztaty obrazowania 3D prawej i lewej komory serca, prelekcje o leczeniu przeciwkrzepliwym w różnych populacjach pacjentów, stężeniu cholesterolu LDL u pacjentów po zawale, profilaktyce sercowo-naczyniowej. 

W programie także prezentacja wyników badania DanGer dotyczącego stosowania mechanicznego wsparcia krążenia u pacjentów we wstrząsie kardiogennym wikłającym świeży zawał serca (prof. Christian Hassager z Kopenhagi), najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology) oraz dyskusja na temat wytycznych, które mają być przedstawione jesienią br. na Kongresie ESC w Londynie.

Pobyt uczestników konferencji w Podlaskiem, był też okazją do odwiedzenia przez nich najbardziej urokliwych zakątków naszego regionu.

Paulina Tołcz
red. i fot.: Anna Augustynowicz

Opublikował: Krystian Guzewicz

13 kwietnia 2024

Powrót na początek strony