Obchody 77-lecia szkoły rolniczej oraz zjazd absolwentów w Sejnach
Obchody 77-lecia szkoły rolniczej w Sejnach
Obchody 77-lecia szkoły rozpoczęły się uroczystą mszą święta w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Po nabożeństwie miał miejsce uroczysty przemarsz społeczności szkolnej, gości, pocztów sztandarowych i licznie zebranych mieszkańców Sejn w kierunku Zespołu Szkół CKR. Następnie uczestnicy jubileuszu mogli odtworzyć wspomnienia, zwiedzając mury budynku, w którym spędzili swoją młodość.
– Historia i tradycja oraz wieloletnie doświadczenie pedagogów mają ogromne znaczenie przy kształtowaniu postaw młodych ludzi. Szkoła może pochwalić się ogromnym dorobkiem, są to sukcesy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Dziękuję im za włożony wkład w rozwój tej placówki – powiedziała do zgromadzonych gości Wiesława Burnos.
Powrót do dawnych lat
W budynku Zespołu Szkół CKR mieści się technikum oraz branżowa szkoła I i II stopnia. Placówka kształci m.in. na kierunkach: technik weterynarii, technik rolnik, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Szkoła cieszy się dużą popularnością, o czym świadczyła frekwencja podczas piątkowego spotkania.
– Czuję ogromną radość, bo przyjechali do nas znakomici goście z całego województwa. Co najważniejsze, zechcieli w tym uroczystym dniu odwiedzić nas absolwenci starsi, którzy pamiętają jeszcze początki szkoły. To było naprawdę fantastyczne spotkanie – mówiła Dorota Tomczyk, dyrektor sejneńskiej placówki.
Dzień wcześniej (15.06) w ramach tego wydarzenia złożono kwiaty na grobach nauczycieli i pracowników szkoły.
Rys historyczny
Tuż po wojnie w Sejnach utworzono Publiczną Dokształcającą Szkołę Zawodową, w której początkowo uczyło się zaledwie 12 uczniów. Niemniej już po roku istnienia placówki liczba ta zwiększyła się do 47 osób. W tym samym czasie zmieniono również nazwę na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową i rozpoczęto kształcenie na kierunkach ślusarstwo i krawiectwo.
Kolejną ważną datą w historii był rok 1950. Pierwszym powodem było opuszczenie szkoły przez pierwszych absolwentów. Drugim natomiast – przeniesienie placówki do większego budynku. Od tego momentu sukcesywnie następowało rozszerzenie kierunków kształcenia. W 1953 roku ponownie zmieniono nazwę na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa. Siedemnaście lat później szkołę przeniesiono do budynku, w którym funkcjonuje do dzisiaj.
Cezary Rutkowski, Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: