Święty Ogień dotarł do Polski. Przedsięwzięcie wsparł podlaski samorząd
Wedle wierzeń Święty Ogień pojawia się samoistnie w Grobie Pańskim w bazylice w Jerozolimie. Ma dla wiernych prawosławnych ogromne znaczenie duchowe i religijne. Symbolizuje bowiem Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
– Święto Zmartwychwstania zapala w naszych sercach ogień radości, światełko nadziei. Tak, jak w sobotę paschalną na Grobie Pańskim co roku zstępuje w cudowny sposób ogień – mówił abp. Jakub, przed rozpoczęciem sobotniego nabożeństwa.
Polskim wyznawcom Kościoła Prawosławnego od kilkunastu lat towarzyszy on podczas świąt wielkanocnych. Od lat trzech sprowadzenie Świętego Ognia jest realizowane przy współpracy podlaskiego samorządu i rządu RP. Wcześniej organizacja wyjazdów opierała się w dużej mierze na aktywności społecznej, ale to duże wyzwanie – organizacyjne, logistyczne i finansowe.
– W tym roku marszałek Artur Kosicki osobiście udał się z delegacją do Jerozolimy i po przybyciu do Warszawy przywieźli ogień do naszej świątyni. Bardzo za to dziękuję – podkreślił abp. Jakub.
Artur Kosicki zaznaczył, że to przedsięwzięcie traktuje jako obowiązek przedstawicieli samorządu województwa, w którym mieszka najwięcej wyznawców prawosławia.
– Cieszę się, że już po raz kolejny Zarząd Województwa Podlaskiego mógł wesprzeć tę ważną inicjatywę, jaką jest przywiezienie z Grobu Pańskiego Świętego Ognia właśnie tutaj, do Białegostoku. Oczywiście trafi on do wiernych w całej Polsce, ale nam przede wszystkim zależało na mieszkańcach województwa podlaskiego – podkreślał.
Marszałek, przekazując Święty Ogień na ręce Najprzewielebniejszego Abp. Jakuba, wyraził nadzieję, że "będzie on ogrzewał i rozświetlał serca wiernych przez najbliższe lata".
Z kolei radny wojewódzki Sławomir Nazaruk zaznaczył, że wcześniej Święty Ogień został dostarczony do zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego JE Metropolity Sawy.
– Cieszę się, że mogliśmy przekazać ogień wiernym w całej Polsce, ale zwłaszcza w naszej diecezji białostocko-gdańskiej. Widzieliśmy, że przedstawiciele wielu parafii przyjechali tutaj do Soboru Św. Mikołaja, odebrali ten ogień i pojechali do swoich parafii, żeby przed rozpoczęciem nocnej służby zawieźć go wiernym – mówił.
Dzięki temu ogień jest obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczynają się przed północą w prawosławnych cerkwiach. W wielu z nich na tę okazję przygotowuje się specjalne lampiony, w których wierni zabierają Święty Ogień do swoich domów.
W skład tegorocznej delegacji, która przywiozła ogień z Jerozolimy, weszli reprezentanci samorządu województwa: marszałek Artur Kosicki oraz Sławomir Nazaruk, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – ministrowe Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Bardzo ważny był też udział duchownych – JE Pawła, Biskupa Hajnowskiego i ks. Andrzeja Bołbota, prezesa zarządu Stowarzyszenia Bractwo Świętego Ognia.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk