Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

II Dni Tradycji Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

2 sierpnia 2022

dwóch mężczyzn w historycznych strojach siedzą na koniach

Pokazy husarskie i rekonstruktorskie XVII-wiecznej piechoty - m.in. na takie atrakcje mogli liczyć uczestnicy pikniku. Była to także okazja do spróbowania staropolskich potraw. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 31 lipca na placu przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Imprezę objął honorowym patronatem marszałek województwa, a udział w niej wziął Marek Malinowski, członek zarządu.

Dni Tradycji Obojga Narodów to wydarzenie, które ma promować tradycję i historię dawnej Rzeczypospolitej. Wystrzałem z armaty rozpoczął je członek zarządu województwa Marek Malinowski.

– XVI i XVII wiek to okres świetności Rzeczypospolitej, warto o tej historii pamiętać. Jest to ciekawe, ale także ważne spotkanie, bo historia stanowi część naszego dziedzictwa i tradycji. Dzięki niej budujemy swoją narodową tożsamość – powiedział.

Podobnie jak w ubiegłym roku, można było podziwiać pokazy historyczne, zaprezentowane przez profesjonalne grupy rekonstrukcyjne. I kupić oryginalne wyroby na kiermaszu rękodzieła ludowego.

Atrakcji było wiele. Na smakoszy czekały degustacje regionalnych potraw (np. pierogów), przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Odbył się także konkurs kulinarny na najsmaczniejszą babkę ziemniaczaną, upieczoną przez kucharzy amatorów.

Dzieci również się nie nudziły. Organizatorzy festynu przygotowali dla nich zjeżdżalnie, zabawy plastyczne czy budowanie konstrukcji z klocków. Jak zwykle długie kolejki ustawiały się także po lody, popcorn i watę cukrową.

Samorząd województwa reprezentowała także Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego. 

Muzeum Obojga Narodów to oddział Muzeum Podlaskiego – instytucji podległej samorządowi województwa, a współprowadzonej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Barbara Likowska-Matys, Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, UMWP

Publikujący: Paulina Dulewicz

2 sierpnia 2022

Powrót na początek strony