Łomża. Iskra Nadziei - Podlaskie w hołdzie Wyklętym
Łomża. Iskra Nadziei - Podlaskie w hołdzie Wyklętym / Radio Nadzieja
– Żołnierze Wyklęci to karty historii odkrywane po dziesięcioleciach milczenia. A nasza przeszłość, domaga się prawdy i uczciwego oddania hołdu tym którzy walczyli, abyśmy dzisiaj żyli w niepodległym, suwerennym kraju. Zawsze jesteśmy zobowiązani do mówienia o tym, jak wiele zawdzięczamy ludziom, którzy nie mogli się pogodzić z „sowieckim ładem”, zniewoleniem narodu, walczyli do końca... Najczęściej za cenę własnego życia i tragedii swoich rodzin. Jesteśmy z nich dumni i pamiętamy. Mam nadzieję, że patrzą na nas przy okazji takich wydarzeń jak ten koncert i myślą, że dobrze nas wychowali - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Iskra Nadziei to tradycyjne już przedsięwzięcie, którego organizatorami są łomżyńska kuria diecezjalna i Radio Nadzieja.
– Wpisaliśmy się już w tradycję Łomży i województwa podlaskiego. Iskra Nadziei to inicjatywa kulturalna skierowana do mieszkańców. W tym roku realizujemy projekt „Podlaskie w hołdzie Wyklętym”. Zaprosiliśmy znawców historii , którzy podzielili się z uczestnikami panelowych dyskusji i słuchaczami, swoją wiedzą o działalności Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście, powiecie, gminach. Zakończyliśmy ten wspaniały dzień koncertem Haliny Mlynkovej, znakomitej wokalistki, która m. in. brała udział w projekcie „Panny Wyklęte” - opowiadał ksiądz Mariusz Szulc, dyrektor Radia Nadzieja.
Przez cały dzień na antenie rozgłośni gościli historycy, którzy przybliżali wiedzę o latach po zakończeniu II wojny światowej w regionie. W rozmowach brali udział m.in. profesor Krzysztof Sychowicz z IPN i Akademii Łomżyńskiej, popularyzator historii i odkrywca wielu nieznanych bohaterów Dariusz Syrnicki, czy Janusz Kotowski dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zwieńczeniem tego specjalnego dnia był koncert, którego gwiazdą była Halina Mlynkova, znana wokalistka, jedna z uczestniczek projektu sprzed kilku lat „Panny Wyklęte”, autorka piosenki „Panie, Generale” opartej na rzeczywistej historii listu, jaki skierowała osoba z rodziny jednego z uwięzionych żołnierzy antykomunistycznego podziemia do ówczesnych władz.
– Ucieszyła mnie obecność mundurów na sali. Koncert pełen przyjemności, sala wypełniona po brzegi, wspaniała publiczność - podkreślała wokalistka.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku, a data - 1 marca - ustanowiona została na pamiątkę rocznicy zamordowania w 1951 roku przez komunistyczne władze uwięzionych działaczy organizacji „Wolność i Niezawisłość”.
Maciej Gryguc
fot. Radio Nadzieja