Uroczystości liturgiczne ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie
Uroczystości liturgiczne ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie
Uroczystość ku czci Świętych Piotra i Pawła jest jednym z większych świąt w cerkwi prawosławnej. Święto upamiętnia pierwszych wśród zwierzchnich apostołów. Według tradycji, obaj apostołowie Piotr i Paweł zginęli śmiercią męczeńską tego samego dnia.
Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu. Natomiast gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zyskał miano „Apostoła Narodów". Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem, gdzie zginęli śmiercią męczeńską. W ikonografii św. Piotr Apostoł przedstawiany jest jako łysiejący, siwy, brodaty starzec, w dłoni trzyma dwa klucze symbolizujące klucze Królestwa Bożego oraz w towarzystwie Świętego Pawła, który jest przedstawiany z mieczem, którym miał zostać ścięty.
W wygłoszonej homilii Biskup Supraski Andrzej, mówił o patronach samogródzkiej cerkwi, akcentując ich zwierzchnictwo w wierze, trudach, gorliwości i skrusze.
- Świętujemy dziś pamięć św. apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami tej namodlonej świątyni. Tu pamięć świętych apostołów brzmi donośnie, niczym wiekowy dzwon naszych przodków. Nic więc dziwnego, że co roku odczuwacie potrzebę, by tu przybyć i oddać pokłon wielkim sługom Bożym. Zajmują oni bowiem w waszych sercach szczególne miejsce. Świętych apostołów Piotra i Pawła nazywamy pierwowierchowymi. Co oznacza to słowo? Pierwowierchowny to ten, który jest na szczycie, który jest najwyżej spośród innych i ma pierwszeństwo - mówił arcypasterz.
- Już po raz kolejny łączę się w modlitwie z wiernymi zgromadzonymi w tym wyjątkowym miejscu – mówiła Wiesława Burnos, która przekazała…. kwiaty wraz z symbolicznym upominkiem.
Drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie została wzniesiona w 1867 r., na miejscu dawnej pounickiej świątyni. Od 2010 r. świątynia jest remontowana. Dzięki dotacji z funduszy europejskich (w wysokości ponad 180 tys. zł), której udzielił zarząd województwa, parafia przeprowadziła remont zabytkowego ogrodzenia i bramy głównej.
Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP