Podlaskie. Zasilane Naturą
Podlaskie
Zasilane Naturą
Dolina Bugu
Podlaskie to

geograficzne centrum Europy

Leży

w północno-wschodniej Polsce

Graniczy

z Litwą i Białorusią

Stolicą jest

Białystok

Poznaj Podlaskie

Zrozum Podlaskie

Czy Podlaskie to to samo co Podlasie?
Co dziś oznacza podlaska wielokulturowość?
I skąd tu „polski biegun zimna”?
Przeczytaj, by zrozumieć Podlaskie.
Zrozum Podlaskie
Noc Kupały / fot. Paweł Tadejko

Zrozum Podlaskie

W Podlaskiem natura towarzyszy nam na każdym kroku. Współbrzmi z nią kultura, tradycje i architektura - także ta współczesna. Dowiedz się, dlaczego Podlaskie jest „zasilane Naturą".
Zrozum Podlaskie
Opera i Filharmonia Podlaska / fot. Michał Heller

Zrozum Podlaskie

Podlaskie jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo polskim województwem. Żyje tu największa w Polsce społeczność prawosławna, Tatarzy, osoby pochodzenia białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego.
Zrozum Podlaskie
Meczet w Kruszynianach / fot. Agnieszka Sulik

Zrozum Podlaskie

W Podlaskiem żyje najliczniejsze na świecie wolne stado żubrów. Żubra widniejącego w logo województwa zaprojektował prof. Leon Tarasewicz - ceniony polski malarz, pochodzący z Białostocczyzny.
Zrozum Podlaskie
Żubr / fot. Jan Walencik
  • Historia
  • Natura
  • Wielokulturowość
  • Żubry

Podlaskie TOP 10

Ludzie i gospodarka
Karolina Cicha

Karolina Cicha

Kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Jedna z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Słynie z muzycznych eksploracji tradycyjnych pieśni polskich i mniejszości narodowych. W najnowszym projekcie TANY powróciła na ukochane Podlasie. 

Przejdź do artykułu
01
Prof. Leon Tarasewicz

Prof. Leon Tarasewicz

Jeden z najważniejszych polskich współczesnych artystów. Mieszka w miejscowości Waliły na Białostocczyźnie, gdzie urodził się w 1957 roku. W swojej twórczości wciąż przekracza granice tak starej i, wydawałoby się, dobrze już rozpoznanej dziedziny sztuki, jaką jest malarstwo. Jest autorem logo województwa podlaskiego: żubra utkanego z kolorów.

Przejdź do artykułu
02
Anna Sokólska

Anna Sokólska

Najlepsza na świecie łuczniczka konna. Podlasianka z krwi i kości. Znajomi mówią na nią czasem SzatAnka. Dlaczego? Jeździ na snowboardzie, skacze z mostów i zawodowo zajmuje się łucznictwem konnym. Od lat wygrywa międzynarodowe konkursy, w których kobiety wciąż stanowią jedynie około 30% zawodników.

Przejdź do artykułu
03
Fair Play Crew

Fair Play Crew

Grupa performerów, których pokochał cały świat. Od 25 lat tańczą, tworzą choreografie i reżyserują spektakle przyjmowane z entuzjazmem w Polsce, Europie i… w Chinach. Są twórcami największego w Europie festiwalu tanecznego: Fair Play Dance Camp. Za ich sprawą Białystok mianowano „stolicą tańca”.

Przejdź do artykułu
04
dr Ewa Zapora

dr Ewa Zapora

Doktor nauk farmaceutycznych, adiunkt w Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Specjalizuje się w badaniu aktywności grzybów z Puszczy Białowieskiej.

Przejdź do artykułu
05
Sebastian Nietupski

Sebastian Nietupski

Kotniz, firma założona przez Zdzisława Nietupskiego – ojca Sebastiana – istnieje od 40-lat. Produkuje wysokiej jakości akcesoria jachtowe, w tym ręcznie polerowane elementy ze stali nierdzewnej. Swoje wyroby nazywają „biżuterią” jachtową. Dziś zdobi ona już tysiące luksusowych łodzi pływających po morzach i oceanach całego świata.

Przejdź do artykułu
06
Cezary Chwicewski, Jędrzej Dondziło

Cezary Chwicewski, Jędrzej Dondziło

Twórcy Up To Date Festival, jednego z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Cezary to  dyrektor kreatywny festiwalu, współtwórca marki Pozdro Techno. Jędrzej – DJ Dtekk – to dyrektor programowy festiwalu i człowiek-instytucja polskiej sceny elektronicznej.

Przejdź do artykułu
07
Aleksandra Krasnodębska-Gwardzik

Aleksandra Krasnodębska-Gwardzik

Od kilku lat pod marką SVOJE tworzy naturalne kosmetyki na bazie lokalnych surowców. Podlaskie mydła, pilingi i oleje wytwarzane są wg autorskich receptur, ręcznie. Każdego dnia Ola pracuje wraz z tatą Krzysztofem i mężem – Piotrem.

Przejdź do artykułu
08
Adam Zdanowicz

Adam Zdanowicz

Założyciel największej polskiej pracowni rowerów customowych. To jego rowery mają Slash z Guns N' Roses, Michał Szpak czy Aleksander Milwiw-Baron. Zdobywca najważniejszej nagrody na światowej wystawie rowerów w Las Vegas.

Przejdź do artykułu
09
Zenon Martyniuk

Zenon Martyniuk

Nazywany jest “królem disco polo”. Był współzałożycielem legendarnego zespołu “Akcent”. Jego przebój „Przez Twe oczy zielone” stał się drugą najpopularniejszą polską piosenką na YouTube, przekraczając próg 100 milionów wyświetleń. W 2018 roku Zenon Martyniuk otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Przejdź do artykułu
10
Podlaskie
Tu żyję, tu pracuję
Kalendarz
Lipiec w Podlaskiem Lipiec w Podlaskiem

Lipiec w Podlaskiem

Spędź wakacje blisko natury: wędrując po lesie, eksplorując podlaskie parki narodowe, przemierzając rowerem wzgórza Suwalszczyzny, odkrywając podlaskie rzeki z perspektywy kajaka lub… tratwy.

Rozsmakuj się w Podlaskiem

Podlaskie smakuje różnorodnością. Od setek lat kuchnie kilku narodowości przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają, tworząc jedyną w swoim rodzaju mozaikę smaków, zapachów i doznań. Sprawdź, jakich kultowych potraw warto spróbować w regionie.

Lokalne produkty i sprawdzonych producentów znajdziesz na stronie produkty.podlaskie.eu.

Potrzebujesz więcej informacji?

Odwiedź nas